Skocz do zawartości

Pętla dookoła Konina

trasa: Żychlin – Stare Miasto – Branno – Sławsk – Węglewskie Holendry – Węglew – Kawnice – Kazimierz Biskupi – Bieniszew – Gosławice – Stary Licheń – Grąblin – Izabelin – Wola Podłężna – Szczepidło – Brzezińskie Holendry – Brzeźno – Złota Góra – Żychlin

Mapa szlaku rowerowego Pętla dookoła Konina

Długość: 69 km
Średni czas przejazdu: 4:45 h
Oznakowanie: kolor zielony
ZARZĄDCA SZLAKU:
POLSKIE TOWARZYSTWO
TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE O/Konin
ul. Kolejowa 11, 62-510 KONIN
tel. +48 63 242 39 80
(w każdy czwartek między 18.30 - 20.30)
www.konin.pttk.pl
oddzial@konin.pttk.pl
OPIS SZLAKU:

0,0 km
Żychlin. Skrzyżowanie z drogą nr 72. Jedziemy do Starego Miasta, mijając po drodze Pałac Bronikowskich i Kościół ewangelicko-reformowany w Żychlinie. Po ok. 5 km skręcamy w lewo wzdłuż ruchliwej drogi nr 25 i na rondzie skręcamy w prawo. Przejeżdżamy pod "25-tką". Na rondzie prosto, ul. Główną w stronę kościoła, przed którym skręcamy w prawo, w ul. Rychwalską, a następnie w lewo, w ul. Szkolną. Dalej jedziemy cały czas prosto – asfalt przechodzi w drogę gruntową. Przez rozwidlenie przejeżdżamy prosto, a na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Mijamy wieś Branno i jedziemy dalej asfaltową szosą przed siebie. Za osiedlem domków jednorodzinnych skręcamy w lewo, na szosę nr 205 Konin – Rzgów.

9,6 km
Wjeżdżamy do Sławska. Skręcamy w prawo, w kierunku przystani promowej. Po prawej mijamy kościół św. Wawrzyńca. Promem przeprawiamy się na drugi brzeg Warty (pn-pt, 1 sob m-ca w godz. 5.00-21.00, pozostałe sob, nd i święta w godz. 7.00-15.00; bezpłatnie). Po zejściu na ląd jedziemy przed siebie polną drogą, która skręca w prawo na wał przeciwpowodziowy. Z czasem pojawiają się zabudowania Węglewskich Holendrów. Jedziemy prosto w stronę sosnowego lasu. Za nim droga zatacza łuk w lewo.

16,3 km
Zbliżamy się do Węglewa. Przed sklepem spożywczym skręcamy w lewo, na drogę asfaltową. Mijamy budynek szkoły i przekraczamy ruchliwą drogę nr 92 Konin - Słupca. Dalej w lewo drogą rowerową, aż do Sanktuarium MB Pocieszenia w Kawnicach. Później skręcamy w prawo, w ul. Królewską wiodącą do Puszczy Bieniszewskiej. Przekraczamy tory kolejowe, na rozwidleniu skręcamy w prawo i po chwili docieramy do wsi Rosocha-Kolonia. Dalej jedziemy prosto – szosa zmienia się w drogę gruntową. Na kolejnym rozwidleniu skręcamy w prawo.

22,3 km
Prosta droga wiedzie do widocznej na horyzoncie Puszczy Bieniszewskiej. Na granicy lasu skręcamy w lewo, a po chwili w prawo. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Wkrótce odbija przecinka, która można dotrzeć do klasztoru w Bieniszewie. Jedziemy nadal prosto. Na pobliskim rozstaju skręcamy w prawo i zjeżdżamy w kierunku czerwonej tablicy wyznaczającej granice rezerwatu przyrody "Bieniszew". Po pokonaniu ok. 150-metrowego podjazdu droga łagodnie faluje.

25,4 km
Po opuszczeniu lasu droga wyraźnie się poprawia. Jesteśmy w Kazimierzu Biskupim. Ul. Węglewską zjeżdżamy do zespołu klasztornego, który obowiązkowo zwiedzamy. Dalej ul. Niepodległości docieramy do Pl. Wolności. Skręcamy w prawo i ponownie w prawo, w ul. Kościelna. Po prawej stronie naszym oczom ukazuje się romański kościół pw. św. Marcina. Po wizycie w świątyni ruszamy ul. Łososia w kierunku skrzyżowania z ruchliwą drogą nr 264 Konin – Kleczew i na nim skręcamy w prawo.

30,3 km
Za leśniczówką skręcamy w lewo. Droga asfaltowa prowadzi nas do Ludwikowa, urywając się przed lasem. Na końcu drogi stoi pomnikowy dąb. Trasa prowadzi wzdłuż Jeziora Gosławskiego, które mijamy po lewej stronie.

33,5 km
Po chwili wjeżdżamy do Gosławic. Ul. Główną docieramy do ronda. Na nim skręcamy w lewo i mijamy budynki Muzeum Okręgowego oraz kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Przejeżdżamy pod wiaduktem i skręcamy w lewo, na drogę nr 25 Ostrów Wielkopolski – Bydgoszcz. Po 200 m skręcamy w prawo w ul. Rybacką. Asfalt po chwili zmienia się w betonowe płyty – trochę trzęsie! Przejeżdżamy mostem na kanale Warta-Gopło i docieramy do szosy. Cały czas towarzyszy nam zielony szlak pieszy. Na horyzoncie pojawia się zarys licheńskiej bazyliki.

42,0 km
Wjeżdżamy do Starego Lichenia. Po lewej stronie widać Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Ulica Gosławicka krzyżuje się z drogą nr 230 do Konina. Skręcamy w prawo. Jadąc prosto mijamy tzw. las grąbliński, a po ok. 3 km wieś Grąblin. Jeśli chcesz dotrzeć do Konina, wypatruj po prawej stronie szlaku łącznikowego! Wjeżdżamy do Izabelina, w którym możemy zobaczyć małe muzeum przyrodnicze i zwierzyniec w gospodarstwie agroturystycznym "Ania i Filip". Jedziemy dalej. 2 km za Izabelinem skręcamy w lewo, w wąską drogę asfaltową. Jedziemy prosto ul. Centralną. Przecinamy szosę nr 266 Konin – Sompolno. Skręcamy w lewo i zjeżdżamy w dół.

52,5 km
Za ostatnim domem po prawej skręcamy w lewo. Polną drogą docieramy do przeprawy promowej. Przeprawiamy się przez Wartę. Na drugim brzegu jedziemy gruntową drogą pod wał przeciwpowodziowy. W Szczepidle pojawia się asfalt. Docieramy nim, aż do Brzeźna. Przecinamy skrzyżowanie z drogą nr 2 Warszawa – Poznań i jedziemy ul. Kwiatową, która po 200 m skręca w lewo. Teraz pokonujemy długi podjazd (ok. 2,5 km). Z czasem nawierzchnia się pogarsza. W Potażnikach skręcamy w prawo w prostopadłą drogę i po ok. 500 m znowu skręcamy w prawo. Jedziemy pod górę. Wkraczamy do lasu.

62,1 km
Mijając kolejne skrzyżowania leśnych dróg Pagórków Złotogórskich docieramy na sam szczyt – Złotą Górę (191 m n.p.m.). Po krótkim odpoczynku ruszamy w dół kierując się niebieskimi znakami szlaku pieszego. Na skrzyżowaniu z prostopadłą leśną drogą skręcamy w prawo i jedziemy dalej w dół. Na skrzyżowaniu z szerszą drogą skręcamy w prawo w kierunku zabudowań. Opuszczamy las. Polna droga doprowadzi nas do Żychlina.

68,6 km
Pojawia się droga asfaltowa, która krzyżuje się z ruchliwą drogą nr 72 Turek – Konin. Jedziemy prosto, i wkrótce z drogą skręcamy w prawo. 200 m dalej przejeżdżamy prosto kolejne skrzyżowanie, zamykając w ten sposób "Pętlę dookoła Konina". Wypatruj szlaku łącznikowego, jeśli chcesz dotrzeć do Konina!!!

© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting