Skocz do zawartości

Nadwarciański Szlak Rowerowy

trasa szlaku: Świątniki – Rzgów – Modła Rzgowska – Babia – Osiecza – Sławsk – Konin – Zalesie – Brzeźno – Rożek Brzeziński – Borowo – Roztoka – Drążno Holendry – Biechowy
Długość: 40,8 km
Średni czas przejazdu: 4,0 h
Oznakowanie: kolor niebieski


ZARZĄDCA SZLAKU:
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO w POZNANIU
al. Niepodległości 34, 61-714 POZNAŃ
tel. +48 61 626 68 40
www.umww.pl
ds.sekretariat@umww.pl 

 

 Liczący sobie 257 km Nadwarciański Szlak Rowerowy na trasie Poznań – zbiornik Jeziorsko należy do jednego z wielu funkcjonujących obecnie na terenie województwa wielkopolskiego województwa, transwielkopolskich szlaków rowerowych. Początek trasy można znaleźć w stolicy Wielkopolski, natomiast koniec na wschodnich granicach województwa. Trasa łączy w sobie wiele ciekawostek krajoznawczych, architektonicznych, a przede wszystkim przyrodniczych, znajdujących się między Poznaniem a Jeziorskiem. W większości swojego przebiegu NSR prowadzi w bezpośredniej bliskości rzeki Warty, dzięki czemu po drodze mijać będziemy pola, łąki, łęgi wierzbowe, liczne starorzecza.

OPIS SZLAKU:

138,8 km
Czarna Struga - zachodnia granica powiatu konińskiego. Szlak biegnie południową granicą Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

140,3 km
Przejeżdżamy przez Świątniki, za którymi na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Kilkaset metrów później wjeżdżamy do Rzgowa. Po lewej mijamy drewniany kościół św. Jakuba. Jedziemy prosto drogą powiatową mijając po drodze kolejne wsie: Modła Rzgowska, Zastruże, Babia. Przejeżdżamy nad autostradą A2.

149,1 km
Dojeżdżamy do Sławska. Mijamy kościół, przy którym znajduje się droga biegnąca do przeprawy promowej oraz pałacu. My jednak jedziemy prosto i po ok. 5 km przed nami rozpościera się panorama Konina.

156,4 km
Wjeżdżamy do Konina. Przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie, a następnie ul. Dąbrowskiego.

158,4 km
Docieramy do ronda św. Ducha. Po prawej kościół ewangelicko-augsburski oraz klasztor franciszkanów. Na rondzie skręcamy w lewo w ul. 3 Maja. Po 600 m skręcamy w prawo w ul. Szarych Szeregów.
Na rondzie przejeżdżamy prosto (po prawej stronie mijamy symboliczny krzyż i tablicę na miejscu egzekucji o. Maksymiliana Tarejwo, kapucyna, kapelana wojsk powstańczych, emisariusza Rządu Narodowego) i kilkaset metrów później docieramy do przejścia dla pieszych na tzw. Trasie Warszawskiej. Za przejściem zjeżdżamy w dół ul. Osada. Jedziemy wzdłuż Warty mijając Zalesie.

164,6 km
Docieramy do Szczepidła. Za przystankiem autobusowym skręcamy w prawo. A po dojeździe do prostopadłej drogi skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez kolejne wsie: Brzezińskie Holendry, Rożek Brzeziński.

172,0 km
Docieramy do Borowa. Skręcamy w lewo, w asfaltową drogę biegnąca na północ.

174,1 km
Wjeżdżamy do miejscowości Drążno- Holendry. Wijąca się między budynkami droga doprowadza nas do znaku kierującego na przeprawę promową. Skręcamy w lewo i docieramy do rzeki Warty.

176,6 km
Przeprawiamy się przez Wartę. Prom w Biechowach kursuje w dni powszednie od 7.00 do 15.00, a w niedziele i święta między 8.00 a 14.00.

176,9 km
Na drugim brzegu Warty skręcamy w prawo i dalej szlak prowadzi drogą gruntową wzdłuż wału przeciwpowodziowego.

179,3 km
Dojeżdżamy do wschodniej granicy powiatu konińskiego. Szlak prowadzi na wschód w kierunku Koła.


Ślad GPS (do pobrania ze strony gpswielkopolska.pl)

© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting