Skocz do zawartości

Miasto i Gmina Ślesin

Miasto i Gmina Ślesin

Mapa Miasta i Gminy ŚlesinURZĄD MIASTA I GMINY ŚLESIN
ul. Napoleona 15b
62-561 ŚLESIN
tel.: +48/63/ 270 40 11
fax: +48/63/ 270 41 98
 
Burmistrz Miasta - Piotr Maciejewski
Przewodniczący Rady Miasta - Piotr Kaczmarek
 
www: www.slesin.pl
e-mail: sekretariat@slesin.pl


Gmina Ślesin, widok z lotu ptakaDuża gmina miejsko-wiejska położona w środkowej części powiatu konińskiego. Obszar gminy wynosi 146 km2 i podzielony jest na 26 sołectw. Zamieszkuje go 14 tys. osób, z czego 3,15 tys. stanowią mieszkańcy Ślesina. Miasto położone jest przy drodze nr 25 prowadzące z Ostrowa Wielkopolskiego do Bydgoszczy.

Historia Ślesina sięga roku 1231, kiedy to Książe Konrad Mazowiecki podarował wieś Szleszyno biskupom poznańskim. W roku 1358 król Kazimierz Wielki nadał wsi prawa miejskie. Przez kilka stuleci Ślesin należał do uposażenia biskupów poznańskich i był związany z kluczem Ciążeń. W XVIII w. przeszedł w ręce prywatne. W roku 1870 zaborca w ramach represji po Powstaniu Styczniowym odebrał Ślesinowi prawa miejskie, których przywrócenie nastąpiło w 1921 r. Od XV wieku Ślesin leżał na ważnym trakcie handlowym, którego znaczenie podniosło przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy. Tu również znajdowała się jedna z komór celnych dawnego powiatu konińskiego (Kleczew, Tuliszków, Rudzica k/Konina).
 
Oryginalnym zabytkiem miasta jest Łuk Triumfalny z orłem napoleońskim wzniesiony według miejscowej tradycji w roku 1812 przez mieszczan ślesińskich na cześć cesarza Napoleona. Z innych zabytków należy wymienić jeszcze neogotycki kościół św. Mikołaja i Dobrego Pasterza z początku naszego wieku z kamienną kropielnicą z X wieku. Należy także wskazać na pałac Mielżyńskich w Piotrkowicach z przełomu XVIII i XIX w.
 
We wsi Licheń Stary, dawnym mieście (1458), usytuowanej około 9 km od Ślesina znajduje się znane w Polsce i coraz szerzej poza granicami kraju Sanktuarium Maryjne, będące celem pielgrzymek wiernych. Rangę Sanktuarium podnosi budowana od 1995 r., a konsekrowana w czerwcu 2004 roku pięcionawowa bazylika o całkowitej powierzchni 10 000 m2. Wysokość nawy głównej wynosi 40 m. W bazylice znajdzie się 7 000 miejsc siedzących i 10 000 miejsc stojących.
 
Szczególnym bogactwem gminy są jej walory rekreacyjno-wypoczynkowe. Na terenie gminy znajduje się ciąg dużych jezior - w tym Jezioro Ślesińskie, Wąsowsko-Mikorzyńskie, Licheńskie oraz duże obszary leśne, które stanowią 20% powierzchni gminy. Ta część gminy należy do goplańsko-kujawskiego obszaru krajobrazu chronionego. Jeziora połączone z kanałem Warta - Gopło stanowią wielokilometrową pięknie usytuowaną trasę turystyczną. Nad jeziorami zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe oferujące kilka tysięcy miejsc noclegowych, a w samym Ślesinie nowoczesna marina dla kilkudziesięciu jachtów wraz z zapleczem.
 
W gospodarce gminy obok rekreacji i turystyki dominuje rolnictwo. Powierzchnia użytków rolnych wynosi 8,6 tys. ha i są to w większości grunty orne. Łąki i pastwiska stanowią 15,1%, a sady 1,8% powierzchni użytków rolnych. Obok żyta i ziemniaków uprawia się pszenicę, buraki cukrowe i rośliny pastewne. W hodowli dominuje trzoda chlewna i bydło. W gminie jest 1,3 tys. indywidualnych gospodarstw rolnych.
 
W południowej części gminy prowadzona była eksploatacja węgla brunatnego, w wyniku której powstało jezioro z nowoczesną bazą dla nurków w Honoratce, a na bazie surowców ilastych wydobywanych przy zdejmowaniu nadkładu w odkrywkach, rozwinęła się produkcja materiałów budowlanych.
 
Ogółem poza rolnictwem na terenie gminy prowadzi działalność 600 podmiotów gospodarczych, w których pracuje 1,7 tys. osób, z czego w przemyśle 600 osób.

Gmina Ślesin, widok z lotu ptaka
Przystań Marina w Ślesinie
Jezioro Ślesińskie
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym
Brama Napoleona - Łuk Triumfalny w Ślesinie z 1811 r.
Zespół dworski w Piotrkowicach
Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Wąsoszach
Kościół pw Niepokalanego Serca NMP w Ostrowążu
Park miejski w Ślesinie
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting