Gmina Skulsk
URZĄD GMINY SKULSK
ul. Targowa 2
62-560 SKULSK
tel. / fax: +48/63/ 268 20 18
Wójt - Andrzej Operacz
Przewodnicząca Rady Gminy - Magdalena Michalak
www: www.gmina-skulsk.pl
e-mail: ug.skulsk@wp.pl
Gmina leży w północnej części powiatu konińskiego, na terenie Pojezierza Wielkopolskiego pomiędzy dwoma jeziorami: Skulskim (120 ha) i Skulska Wieś (116 ha) pochodzącymi z okresu polodowcowego. Zajmuje obszar 85 km2 i jest podzielona na 21 sołectw. Ludność liczy 6,2 tys. mieszkańców.
Wieś Skulsk (Skólsko) po raz pierwszy wzmiankowana w dokumencie z 1249 roku, kiedy została nadana zakonowi PP Norbertanek ze Strzelna. Zakon sprzedał wieś około roku 1315 biskupowi kujawskiemu Gerwardowi. W 1409 roku, już jako posiadłość królewska, Skulsk otrzymał prawa miejskie stąd też w herbie miasta widnieje orzeł, jako element godła państwa polskiego. Od tego czasu Skulsk wszedł w skład niegrodowego starostwa Radziejów. W połowie XVII wieku miasto zostało doszczętnie zniszczone przez Szwedów. Natomiast w 1870 roku w wyniku upadku gospodarczego w okresie przed Powstaniem Styczniowym zostało pozbawione praw miejskich. W pierwszej połowie XIX wieku Skulsk stał się dość szeroko znanym ośrodkiem produkcji obrazów religijnych. W latach 1918-39 miał miejsce znaczący rozwój miejscowości, wyrażający się między innymi inwestycjami publicznymi, takimi jak: szkoła, grobla, brukowane ulice.
Związki gminy Skulsk położonej nad Jeziorem Gopło i Szlakiem Piastowskim odzwierciedlają się nie tylko w zabytkach ale i legendach. Ludowa tradycja, wieś Goplana łączy z miejscem narodzin Rzepichy, małżonki Piasta Kołodzieja, urodzonego w pobliskiej wsi Noć (gmina Wierzbinek).
We wsi Warzymowo położonej nad kanałem Warta - Gopło znajduje się rozległe grodzisko. Cennym zabytkiem architektury gotyckiej jest dawny kościół parafialny. Miejscowość należała do Mikołaja z Warzymowa, wybitnego dyplomaty polskiego pierwszej połowy XV wieku. Był on mężem córki Mikołaja z Wenecji, zwanego Krwawym Diabłem. Odziedziczony po teściu zamek w Wenecji Pałuckiej sprzedał arcybiskupowi gnieźnieńskiemu, który część mieszkalną adoptował na więzienie dla duchowieństwa.
Do ważniejszych zabytków na terenie gminy zalicza się: murowany kościół Narodzenia NMP z początku XIX wieku oraz zespół parkowo-pałacowy w Lisewie z XIX wieku. Bogactwem gminy jest przyroda, w tym 500 ha lasów i 4 jeziora, z których największe to Jezioro Skulskie i Jezioro Skulska Wieś, leżące na obrzeżach miejscowości.
Część obszaru gminy, przylegająca do Jeziora Gopło należy do rezerwatu Nadgoplański Park Tysiąclecia.
Gospodarkę gminy zdominowało rolnictwo. Powierzchnia użytków rolnych wynosi 5,9 tys. ha, w tym grunty orane stanowią 5,4 tys. ha, łąki i pastwiska 0,6 tys. ha. Z uwagi na dość dobre gleby, uprawy obejmują zarówno żyto i ziemniaki, jak i pszenicę oraz buraki cukrowe. Znacząca jest również uprawa truskawek i warzyw. Hoduje się wszystkie rodzaje zwierząt gospodarskich.
Poza rolnictwem działalność gospodarczą prowadzi ponad 170 podmiotów, które dają zatrudnienie około 350 osobom.