Skocz do zawartości

Bitwa pod Ślesinem

Bitwa pod Ślesinem

Bitwa pod Ślesinem
22 marca 1863 roku

Oddziały powstańcze Kazimierza Mielęckiego, wycofujące się spod Olszowego Młyna w kierunku Ślesina już - po południu - w okolicy Mikorzyna natrafiły na oddział wojsk rosyjskich, który przed paroma dniami z Włocławka wyruszył do Konina. Powstańcy wyczerpani walką zostali rozbici, a niedobitki ratowały się ucieczką za granicę pruską. W bitwie ciężko raniono Kazimierza Mielęckiego, którego udało się wywieźć z pola bitwy do majątku Góry.
Bitwa pod Ślesinem, zwana przez pamiętnikarzy także bitwą pod Mikorzynem, była drugą fazą potyczki, która rozpoczęła się pod Olszowym Młynem.
 
Jednym z uczestników starcia zbrojnego pod Ślesinem był Wincenty Antoni Laskowski (1837-1916), syn Błażeja, szewca z Lubrańca. Jego grób znajduje się w rodzinnym mieście. Tu również walczyli: Teofil Majewski; Celestyn Milewski – ciężko raniony pod Ślesinem, gdzie po kilku dniach pochowano go na tamtejszym cmentarzu; Walenty Pełczyński – dzierżawca Ślesina był sądzony w wielkim procesie, który rozpoczął się 7 lipca 1864 r. przed Trybunałem w Berlinie i orzekał w sprawie 149 podsądnych spiskowców. Zarzucano mu udział w powstaniu. Piotr Sokolnicki (ur. w 1845 r.) walczący pod Ślesinem zdołał wycofać się z pola bitwy; poległ pod Ignacewem. Tu poległ również Jan Wolski, a rany odniósł Albin Zimmermann, pseudonim Cios. Kolejny znany uczestnik tej bitwy, to Antoni Kiżwalter, pochodzący z Gostynia (koło Leszna) dożył do 1926 r. Po bitwie pod Brodowem zdołał wycofać się poza kordon. Był więziony w Strzałkowie i Inowrocławiu, jednak z braku dowodu został zwolniony z aresztu.
Kolejni znani powstańcy uczestnicy boju pod Ślesinem to: Józef Bernatowicz, Ludwik Florkowski ranny, po paru dniach zmarł w Mikorzynie, Wincenty Kaniewski z Gostynia (zmarł w 1894 r.).
 
W Bibliotece Kórnickiej PAN zachował się rękopis - tłumaczenie - aktu oskarżenia - przeciwko Janowi Działyńskiemu i 149 innych osób sądzonych o zdradę stanu przez Królewską Izbę Sądową w Berlinie w 1864 r. Są tu równie materiały biograficzne uczestników bitew pod Bieniszewem, Dobrosołowem Ślesinem [rękopis BK 1019, 1]. Akta personalne powstańców zawierają także dwa inne rękopisy tej książnicy: BK 7409 (tu m.in pismo w sprawie szpitala w Strzelnie), 7410 (listy ochotników francuskich), 7413 (około 50 życiorysów).
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting