Skocz do zawartości

Bitwa pod Kleczewem

Bitwa pod Kleczewem

Kleczew
21 marca 1863 r
.

W lasach koło Kleczewa kolumna ruchoma dowodzona przez adiutanta dworu carskiego płk. Ks. Emila de Sayn Wittgenstein Berlebour stoczyła krwawą forpocztową utarczkę ze zwiadem Mielęckiego.

Ĺšródło: Janusz Gulczyński "Ziemia Konińska w czasie Powstania Styczniowego 1863-1864; t. III, str. 10.

 



Kleczew – Goranin
10 czerwca 1863 r
.

Po bitwie pod Ignacewem i Starą Rudą, oddział Calliera i Raczkowskiego tropiony przez kolumnę rosyjską pod ogólnym dowództwem generała Krasnokutskiego, zmierzał w kierunku lasów kazimierzowskich. Osłabiony został w tym czasie odejściem grupy kapitana Skrzyńskiego, dodatkowo, nie zdążył dołączyć do oddziału szwadron kawaleryjski Matuszewicza. W tej sytuacji wojska powstańcze zaatakowane zostały w Goraninie koło Kleczewa. Początkowa utarczka przerodziła się w regularną, kilkugodzinną bitwę, na terenach między Komorowem a Nieświastwowem.
 
O klęsce powstańców zadecydowało w dużej mierze wycofanie się pododdziału majora Gruszczyńskiego. Straty polskie oszacowano na bardzo duże: 45 zabitych i podobno 14 rannych. Straty rosyjskie były dużo mniejsze. Po tej porażce Callier z mocno uszczuplonymi siłami zdecydował się stworzyć zaledwie 150 osobową lotną kolumnę, której zadaniem miało być penetrowanie terenu i drobnymi utarczkami nękanie sił wroga.

Ĺšródło: Janusz Gulczyński "Ziemia Konińska w czasie Powstania Styczniowego 1863-1864; t. III, str. 16-17.


 



Kleczew
13 lipca 1863 r
.

Ścigany przez Rosjan od Lądu oddział Taczanowskiego wycofywał się przez Kowalewo, Cienin i Przyjmę. Rozdzielił się na dwie części, a złączywszy się znowu w okolicach Kleczewa, starł się chwilową utarczką z piechotą i artylerią rosyjską.

Ĺšródło: Janusz Gulczyński "Ziemia Konińska w czasie Powstania Styczniowego 1863-1864; t. III, str. 18.

 



Kleczew – Sławoszyn (Sławęcin ?)
15 kwietnia 1864 r
.

Nieduża potyczka drobnego oddziału powstańczego ze zwiadem rosyjskim.

Ĺšródło: Janusz Gulczyński "Ziemia Konińska w czasie Powstania Styczniowego 1863-1864; t. III, str. 22.



 

Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting