Skocz do zawartości

Bitwa pod Bieniszewem

Bitwa pod Bieniszewem

Bitwa pod Bieniszewem
1 marca 1863 r.

Pierwsza z bitew Powstania Styczniowego na Ziemi Konińskiej rozegrała się pod Bieniszewem 1 marca 1863 r. Stacjonujący w lasach kazimierskich oddział Kazimierza Mielęckiego liczący 180 strzelców, 80 kosynierów oraz 40 kawalerzystów zbrojnie starł się z Rosjanami w sile – 2 roty piechoty i sotnią kozaków.

Powstańcy zaatakowani w pobliżu opustoszałego klasztoru kamedulskiego przyjęli pozycję obronną. Jazda powstańcza dowodzona przez Władysława Miśkiewicza rozbiła atakującą piechotę moskiewską i otworzyła drogę do bezpiecznego odwrotu w kierunku Dobrosołowa. Z uwagi na znajdujące się w pobliżu inne oddziały nieprzyjacielskie nie podjęto pościgu za wycofującymi się Rosjanami.

W bitwie zginęło kilu powstańców, m.in. Rybiński, Suligowski oraz Kozłowski – uczeń Szkoły Głównej w Warszawie. Straty nieprzyjacielskie to 27 poległych.
 
Następnego dnia oddział Mieleckiego spotkał się z Rosjanami pod Dobrosołowem.

Autorzy: Jerzy Łojko; Paweł Markowski; Tomasz Woźniak

 

Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting