Skocz do zawartości

150 rocznica Powstania Styczniowego

Obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego

Półtora wieku temu, 22 stycznia 1863 r. wybuchło Powstanie Styczniowe – zbrojny zryw Narodu Polskiego przeciw Imperium Rosyjskiemu. Swoim zasięgiem objęło tereny Królestwa Polskiego. Litwy oraz Ukrainy. Mimo porażki, pamięć o narodowowyzwoleńczym zrywie, była jednym z filarów całkowitego odrodzenia kraju w 1918 r. i dlatego po 150 latach od tamtych wydarzeń Uchwałą Senatu RP rok 2013 ustanowiony został rokiem Powstania Styczniowego.
 
Powiat Koniński upamiętniając największy w XIX w. zryw zbrojny Polaków przystąpił do współorganizacji wydarzeń kulturalnych, naukowych i edukacyjnych, które upowszechnią pamięć o Powstaniu i jego znaczeniu w historii Polski.
Jedną z rocznicowych inicjatyw Starostwa Powiatowego w Koninie jest również zakładka o Powstaniu Styczniowym na Ziemi Konińskiej, która powstała we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Koninie i Gminą Kazimierz Biskupi.
 
Polecamy ją Państwa uwadze wierząc, że będzie cennym źródłem wiedzy nie tylko o największej w naszym regionie bitwie pod Ignacewem (8 maja 1863 r.), ale też o innych faktach i miejscach, które po 150 latach od wybuchu Powstania chcemy utrwalić w pamięci mieszkańców tego regionu.Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Honorowy Patronat Księdza Arcybiskupa Józefa Kowalczyka, Prymasa PolskiKomitet honorowy Obchodów 150.rocznicy Powstania Styczniowego

pod przewodnictwem Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego
Krystyna PośledniaPoseł na Sejm RP
Paweł Arndt – Poseł na Sejm RP
Zbigniew Dolata – Poseł na Sejm RP
Piotr Florek – Wojewoda Wielkopolski
Lech Dymarski – Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
Wiesław Mering – Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Włocławski
Ks. Wiktor Gumienny MIC – Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym
Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski
Marek Wesołowski – Burmistrz Gminy i Miasta Kleczew
Piotr Juszczak – Wójt Gminy Grodziec
Paweł Szczepankiewicz – Wójt Gminy Wierzbinek
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Grochowach
Agencja Rynku Rolnego oddział terenowy w Poznaniu

© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting