Przed wystąpieniem powodzi
- Ubezpiecz siebie i swój majątek - w razie tragedii, nie zostaniesz bez pieniędzy.
- Zaopatrz się w przydatny sprzęt podczas zagrożenia powodziowego, tj. radioodbiornik na baterie, zapas baterii do latarek i radia, a także zastępcze źródła oświetlenia, tj. latarki, świece, lampy naftowe, a nawet ogólno dostępne znicze długopalące wraz z zapałkami lub zapalniczkami (zapalniczki są mniej wrażliwe na wilgoć).
- Woda zalewająca budynek nie zawsze zagraża jego bezpieczeństwu. Zawsze jednak, dostając się do domu, powoduje liczne szkody. Materiały po zetknięciu się z wodą mogą ulegać uszkodzeniu lub zniszczeniu, zwłaszcza gdy nie były zabezpieczone przed zawilgoceniem. Dotyczy to wielu materiałów drzewnych, tkanin, wypraw gipsowych i metali niezabezpieczonych przed korozją. Stosowanie materiałów budowlanych odpornych na wodę ogranicza szkody powodowane powodzią, dzięki czemu prace naprawcze mają mniejszy zakres. W nowych domach budowanych na terenach zagrożonych powodzią powinno się stosować jak najwięcej materiałów wodoodpornych i jednocześnie unikać materiałów chłonących wodę.
- Zabezpiecz swoje mieszkanie, dom - zrób miejsce na wartościowe rzeczy i wrażliwy sprzęt na wyższej kondygnacji lub, jeśli nie masz innej możliwości, wywieź je na czas zagrożenia do znajomych czy rodziny mieszkającej na bezpiecznych terenach. Jakiś czas możesz obejść się bez nich, a woda może zniszczyć to wszystko w jedną chwilę. Zabezpiecz parter swojego domu, wykorzystując do tego worki z piaskiem, folię lub drewno. Na zewnątrz posesji pochowaj wszystkie luźno leżące rzeczy lub, jeśli nie masz na to miejsca, przywiąż je do czegoś stabilnego. Luźno pływające przedmioty mogą spowodować równie wielkie szkody jak sama powódź. W Internecie mnóstwo jest ciekawych rozwiązań dotyczących zabezpieczania własnego mienia przed powodzią - wystarczy w wyszukiwarce wpisać "ochrona przeciwpowodziowa".
- Przygotuj sobie zapasy na przynajmniej 3 dni. Może nie być okazji ani możliwości dotarcia do Ciebie przez jakiś czas, więc warto przygotować zapas najpotrzebniejszych rzeczy (woda, żywność dla siebie i dla zwierząt domowych - najlepiej puszkowana, leki, apteczka z ważnym terminowo wyposażeniem oraz inne niezbędne dla Was rzeczy).
- Poproś krewnych lub znajomych, zamieszkałych na terenach bezpiecznych, by służyli jako miejsce kontaktowe dla Ciebie i Twojej rodziny. Upewnij się czy Twoja rodzina będzie znała numer telefonu oraz adres tego miejsca.
- Nie ufaj w niezawodność telefonii komórkowej. Jak masz taką możliwość na telefon kontaktowy wybieraj telefon stacjonarny, ponieważ jest bardziej niezawodny niż "komórka".
- Miej w domu zawsze szczelnie zamykane woreczki foliowe. Przydadzą się, jeśli zajdzie konieczność zabezpieczenia najważniejszych dokumentów. W pozostałym czasie możesz ich używać do przetrzymywania żywności.
- Warto na instalacji kanalizacyjnej zainstalować zawór zwrotny. W czasie powodzi często dochodzi do zanieczyszczenia domu zawartością szamba, a to grozi wybuchem chorób i zwiększa koszty odbudowy domu.
- Na stronie powiatu konińskiego w zakładce "Pogoda" można na bieżąco sprawdzać stan wody na rzece Warcie, a także aktualne komunikaty ostrzegawcze.
Ĺšródło:
- WCZK WUW w Poznaniu.
- Murator.
- Opracowanie własne.