Skocz do zawartości

Profilaktyka jodowa

Profilaktyka jodowa - punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu

Wszystkie 14 gmin powiatu konińskiego, realizując wytyczne w zakresie działań prewencyjnych związanych z przygotowaniem do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu, wyznaczyły specjalne punkty dystrybucji ww. preparatu.

Uruchomienie punktów i wydanie tabletek mieszkańcom nastąpi wyłącznie w wypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego na obszarze naszego kraju. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego, komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych, a właściciele telefonów komórkowych otrzymają SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (Alert RCB). Dystrybucja tabletek ruszy natychmiast po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Przyjęcie dystrybuowanej przez rząd tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się. Tabletkę taką należy przyjąć niezwłocznie od komunikatu właściwych służb.

Dawkowanie jest uzależnione od wieku osoby przyjmującej:
  • dorośli do 60 r. ż. i dzieci powyżej 12 r. ż. – 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12 r. ż. – 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r. ż. – 1/2 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki – 1/4 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).
Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem. Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Wykaz punktów dystrybucji jodku potasu z podziałem na poszczególne gminy (word).

Więcej informacji na temat profilaktyki jodowej można znaleźć w broszurze (pdf).
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting