Wielkopolska w zasięgu telewizji cyfrowej

Od 20 maja 2013 roku cała Wielkopolska znajdzie się wyłącznie w zasięgu telewizji cyfrowej. Z uwagi na wyłączenie ostatnich nadajników naziemnych, ponad 1,4 miliona mieszkańców z 132 gmin objętych zostanie zmianą nadawania sygnału telewizyjnego. Mieszkańcy powiatów: złotowskiego, pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, szamotulskiego, obornickiego, wągrowieckiego, konińskiego, słupeckiego, kolskiego, tureckiego, kaliskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, krotoszyńskiego, kępińskiego i ostrowskiego będą mogli oglądać programy telewizyjne tylko w jakości cyfrowej.

Wykorzystanie sygnału cyfrowego pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie częstotliwości i dostarczanie większej liczby programów bez dodatkowych opłat. Technologia cyfrowa zapewnia też lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz możliwość odbioru programów w jakości HD. Wojewoda wielkopolski Piotr Florek przypomina, że wyłączenie telewizji analogowej naziemnej nie dotyczy abonentów platform kablowych, satelitarnych oraz posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T. Odbiorniki starszego typu muszą zostać wyposażone w odpowiedni dekoder DVB-T.

Cyfryzacja kraju podzielona jest na kilka etapów – majowe przełączenia to dla Wielkopolski finalny etap przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy.

Informacje nt. zmiany sposobu nadawania sygnału można uzyskać w Delegaturze Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Poznaniu, Polskiej Izbie Radiodyfuzji Cyfrowej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody.