Skocz do zawartości

Czerwiec

Wielkie Ruszenie w Grodźcu

W otoczeniu cudownej zieleni i wszechobecnym słońcu, niedzielne popołudnie upłynęło mieszkańcom powiatu na zabawie podczas IX Wielkiego Ruszenia Gmin Powiatu Konińskiego w Grodźcu. I choć tegoroczne Ruszenie przeszło już do historii, to dzięki wyjątkowym atrakcjom oraz wspaniałej frekwencji mieszkańców powiatu, pozostanie w pamięci jako niezwykle udana kontynuacja naszej najważniejszej powiatowej imprezy integracyjnej.
 
10 gmin powiatu konińskiego stanęło na wysokości zadania i w myśl hasła tegorocznego Ruszenia - „Cywilizacja bliżej natury” wspaniale zaprezentowało swój dorobek kulturalny i kulinarny.
 
Doniosłym wydarzeniem imprezy w Grodźcu było ogłoszenie wyników VI edycji Konkursu „Powiatowy Rolnik Roku” i uhonorowanie jego laureatów.
 
Prezentacji 10 nominowanych do tytułu „ Powiatowego Rolnika Roku”, dokonał przewodniczący Kapituły Konkursu, członek Zarządu Powiatu Konińskiego Zenon Paszek.
 
Z rąk Starosty Konińskiego Stanisława Bielika akty nominacji odebrali: Alicja i Marek Kantarowscy z Izabelina w gminie Kramsk, Mariusz i Teresa Smolarkowie z Izabelina, Elżbieta i Andrzej Bierutowie z Dąbrowy w gminie Sompolno, Józef i Jolanta Nawroccy z Kuźnicy pod Kramskiem, Danuta i Ryszard Nowakowscy z Wturku w gminie Wilczyn, Anna Popczyńska z Goliny oraz Grażyna i Jerzy Żabierkowie z Modły Królewskiej pod Starym Miastem, Bożena i Kazimierz Millingów z Adamowa w gminie Krzymów, Gabriela i Jerzy Ożgo z Kraśnicy Kolonii w gminnie Golina oraz Bogumiła i Ireneusz Łaźni z m. Grochowy w gminie Rychwał.
 
Najważniejszym i zarazem najbardziej emocjonującym momentem uroczystości było ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu.
 
Kapituła zdecydowała uhonorować tytułem „Powiatowy Rolnik Roku” 5 z 10 nominowanych gospodarstw. Wśród laureatów tegorocznego konkursu znalazły się aż trzy przedsiębiorstwa rolne specjalizujące się w produkcji mleka. Gospodarstwo Alicji i Marka Kantarowskich z Izabelina w gminie Kramsk liczące 75 hektarów i 65 krów, z których rocznie uzyskuje się średnio 8,5 tys. litrów mleka. Także w Izabelinie mają swoje gospodarstwo kolejni laureaci - Teresa i Mariusz Smolarkowie, posiadający ponad 60 ha i 61 krów, które dają po 6,5 tys. litrów mleka rocznie. Natomiast Bogumiła i Ireneusz Łaźni gospodarzą w Grochowach w gminie Rychwał na 32 hektarach i mają 21 krów, które dają po 5,5 tys. litrów mleka rocznie. Do grona najlepszych rolników powiatu w roku 2008 dołączyli także Bożena i Kazimierz Millingowie z Adamowa w gminie Krzymów, prowadzący fermę drobiową, gospodarstwo wyspecjalizowane w produkcji brojlera i gęsi zarodowych oraz Gabriela i Jerzy Ożgo z Kraśnicy Kolonii w gm. Golina- producenci roślin ozdobnych, którzy uprawiają kilkadziesiąt gatunków kwiatów i sprzedają 80 tys. roślin rocznie.
 
Laureaci Konkursu otrzymali statuetki siewcy autorstwa Henryka Jankowskiego oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez przedstawicieli konińskich instytucji i lokalnego biznesu. Wszyscy wyróżnieni rolnicy otrzymali także nagrody od wójtów i burmistrzów własnych gmin.
 
Ogromnym zainteresowaniem, i to nie tylko łasuchów, cieszył się konkurs na „Najciekawszą Potrawę Regionalną i Tradycyjną”. Od specjałów stoły się uginały, nie zabrakło na nich tradycyjnego smalcu z wątróbką, pasztetu, żeberek w miodzie, wędlin własnego wyrobu oraz rozmaitych dań jarskich. Propozycje potraw przygotowane przez gminy zachwycały smakiem i wyglądem. Oceniając różnorodność i bogactwo potraw
oraz umiejętność ich promocji, Komisja Konkursowa postanowiła w sposób szczególny wyróżnić prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich: Grodziec, Kleczew oraz Rzgów.
 
Tradycyjnie, został rozstrzygnięty również konkurs na „Najciekawszą prezentację dorobku kulturalnego gmin”. Na niezwykle barwnych stoiskach, można było podziwiać makaty, gobeliny, hafty, obrazy, rzeźby oraz wyroby z wierzby i wikliny. Za najbardziej oryginalną prezentację gminy, Komisja Konkursowa uznała „ogródek” gminy Kleczew, która otrzymała puchar Radia „Planeta Fm” - jednego z patronów medialnych imprezy. Uwagę jury zwróciły także ekspozycje przygotowane przez: gminę Stare Miasto i gospodarza Ruszenia – gminę Grodziec.
 
Niepowtarzalną atmosferę podczas festynu zagwarantował także bogaty program artystyczny: występy lokalnych artystów i orkiestry dętej z Rychwała, inscenizacja słowno – muzyczna „Piosenka jest dobra na wszystko” w wykonaniu samorządowców i dziennikarzy oraz kończąca imprezę – zabawa ludowa.
 
Patronat medialny nad „IX Wielkim Ruszeniem Gmin Powiatu Konińskiego ”
w Grodźcu objęli: : „Przegląd Koniński” , "Głos Wielkopolski. Życie Konina" oraz Radio „PLANETA fm” i TV „KONIN”.
 
Dziękując za udział w imprezie przybyłym gościom: parlamentarzystom, przedstawicielom samorządów: miejskiego, powiatowego i gminnych, przedstawicielom mediów, a przede wszystkim mieszkańcom naszego powiatu - już dziś zapraszamy na Jubileuszowe – X Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego za rok.

Wielkie Ruszenie w Grodźcu
Wielkie Ruszenie w Grodźcu
Wielkie Ruszenie w Grodźcu
Wielkie Ruszenie w Grodźcu
Wielkie Ruszenie w Grodźcu
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting