Skocz do zawartości

Szlak kajakowy po Warcie

Długość: 41,4 kmWidok z lotu ptaka na miasto Konin i Kanał Ulgi
Odcinek Waki-Sługocin

Szlak wodny Warty jest dobrze oznaczony tablicami oznaczającymi liczbę kilometrów do jej ujścia do Odry. Szlak kajakowy został oznaczony dodatkowo znakami brzegowymi i tablicami informacyjnymi.
 
Opis szlaku:
 

424,00 km Spływ rzeką możemy rozpocząć w miejscowości Waki przy promie, na prawym brzegu. Przed nami rozlewiska.

419,30 km Mijamy przeprawę promową w Biechowach (betonowe nabrzeże). Przed nami szerokie rozlewiska z wyspą po środku. Po lewej ujście rzeki Topiec.

417,10 km Ujście Warcicy, na prawym brzegu można znaleźć dobre miejsce do biwakowania. Niżej starorzecze z wyspą. Tu nurt zwalnia, można się bezpiecznie zatrzymać.

413,20 km Dopływamy do miejscowości Żrekie, gdzie po lewej widzimy ujście kanału. Ok. 3 km dalej, po prawej, ujście kolejnego kanału – Grójeckiego łączącego jez. Lubstowskie z Wartą. Kanał przekopany został w XVIII w., w miejscu rzeki Krąpini. Tuż przed kanałem, po lewej, dzika plaża, gdzie można się zatrzymać. Mijamy przeprawę promową w Ladorudzu. Należy uważać na brzegi rzeki, bo mogą być zamulone i porośnięte.

406,60 km Dopływamy do Konina, po prawej początek Kanału Ślesińskiego łączącego Wartę z Gopłem. Można wpłynąć, by zostawić kajaki przy śluzie „Morzysław” na terenie portu lub płynąć dalej kanałem. My jednak płyniemy w kierunku Bulwarów Nadwarciańskich. Po prawej koniński amfiteatr, gdzie można się zatrzymać. Po prawej wpływ do Kanału Ulgi. Tu rzeka ponad 2-kilometrowym łukiem opływa wyspę.

403,30 km Nad nami most na drodze krajowej nr 2 Warszawa-Poznań. Za nim, po lewej, rozpoczynają się bulwary, gdzie można zatrzymać się przy sztucznej wysepce lub płynąc dalej, pod mostem Toruńskim, zatrzymać się przy wysokim betonowym nabrzeżu (betonowy slip). Po lewej siedziba Konińskiego Klubu Kajakowego i Sportów Wodnych (tel. (+48) 886 506 735). Stąd blisko na starówkę i do parku (zwiedzenie głównych atrakcji miasta, dostęp do różnego rodzaju usług).

401,00 km  Po prawej ujście Kanału Ulgi i kolejny most drogowy – most Bursztynowy.

399,50 km Mijamy prom dolnolinowy w dzielnicy Chorzeń, do którego prowadzi ul. Portowa. Płyniemy wśród łąk.

396,30 km Dopływamy do Rumina. Przed przeprawą promową, po lewej, ujście rzeki Powy. Prom dolnolinowy o udźwigu 10 t. Prawym brzegiem biegnie wysoki wał przeciwpowodziowy. Na lewym, dostępnym brzegu są miejsca na dziki biwak.
Przeprawa promowa w Sławsku
392,20 km Docieramy do miejscowości Sławsk. Tu również przeprawa promowa (prom dolnolinowy o udźwigu 10 t). Tuż za nim, po lewej, w budowie, prywatna przystań oraz dwór z XIX w. (w remoncie). Jest tu pomost i slip do wodowania. Niedaleko sklep spożywczy. Płyniemy dalej.

385,10 km Przepływamy pod mostem autostrady A2. Od tego momentu płyniemy starorzeczem Warty przez Nadwarciański Park Krajobrazowy.

382,60 km Naszą podróż kończymy przy przeprawie promowej w Sługocinie (prom górno linowy o udźwigu 8 t na drodze do Dąbrowicy).
 
Na opisanym powyżej odcinku tablice i znaki informacyjne znajdują się na 403,4 km w Koninie oraz na 392,2 km w Sławsku.
Mapa informacyjna znajduje się w Biechowach.
 
 
Długość: Ok. 5 km
Czas: 2:00 h
Warta-Kanał Ulgi (wokół wyspy Pociejewo)
Północną granicę wyspy Pociejewo wyznacza Kanał Ulgi (długość ok. 1,9 km), natomiast od południa Warta. Łączna długość szlaku wodnego wokół wyspy wynosi ok. 5 km.
 
Bulwar NadwarciańskiNajlepszym sposobem na przepłynięcie tzw. pętli wokół wyspy jest rozpoczęcie spływu od Bulwaru Nadwarciańskiego, płynąc z biegiem Warty. W tym przypadku z 5 km odcinka wodnego, pod prąd płyniemy tylko odcinkiem Kanału Ulgi. Istnieje również możliwość pokonania tej samej trasy, rozpoczynając spływ pod prąd. W tym przypadku musimy pokonać pod prąd ok. 3,2-kilometrowy odcinek Warty.

Dobrze, by odcinek wokół wyspy Pociejewo rozpocząć na wysokości siedziby Konińskiego Klubu Kajakowego i Sportów Wodnych (mniej więcej w połowie Bulwaru). Z tego miejsca płyniemy pod prąd przepływając najpierw pod mostem Toruńskim, następnie mostem Warszawskim i po niecałym kilometrze, skręcając w lewo, wpływamy na Kanał Ulgi (404,1 km Warty). Po przepłynięciu ok. 300 m od wlotu kanału zobaczymy betonowy próg przelewowy. Próg osadzony jest zarówno po prawej, jak i lewej stronie kanału tworząc wąski ok. 2-metrowy przesmyk. Niedoświadczonym kajakarzom proponujemy przed progiem dopłynąć do brzegu i przenieść kajak lądem (ok. 10-20 m). Dalsza część trasy przebiega w miejscu, w którym w okresie letnim występują znaczne spłycenia kanału. Po ok. 500 m przepływamy pod mostem im. Józefa Piłsudzkiego,a następnie po ok. 1 km wpływamy na Wartę (401,2 km). W tym miejscu ustawiamy się kajakiem pod prąd (skręcamy w lewą stronę) i po przepłynięciu ok. 2 km, docieramy do miejsca z którego wyruszyliśmy.

Uwaga: Kanału nie można pokonać żadną większą jednostką pływającą, a jedynie kajakiem! Należy również pamiętać o zachowaniu maksymalnej ostrożności przy przeprawie przez wąski przesmyk na Kanale Ulgi. Dla bezpieczeństwa należy kajak przenieść lub przeciągnąć na lince.
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting