Aktualności 2019

Z XI sesji Rady Powiatu Konińskiego

XI sesja Rady Powiatu Konińskiego za nami. Radni podjęli szesnaście uchwał oraz przyjęli cztery informacje i sprawozdanie. Wysłuchali też relacji starosty konińskiego z działalności zarządu powiatu w okresie międzysesyjnym oraz wydarzeń z życia powiatu.

Rada Powiatu Konińskiego zebrała się w starostwie 30 października, aby zrealizować 26-punktowy porządek obrad. Sesję zdominowały sprawy bieżące.

W części sprawozdawczej posiedzenia radni przyjęli 4 informacje oraz sprawozdanie Zarządu Dróg Powiatowych dotyczące wykonania zadań na drogach powiatu konińskiego w okresie styczeń – wrzesień br. Wynika z niego, że w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku powiat podjął się wykonania na drogach 22 zadań inwestycyjno-remontowych. Wykonał też 66 remontów cząstkowych, a także kilkadziesiąt prac związanych z utrzymaniem obiektów inżynieryjnych, odwodnieniem dróg, wycinką krzewów i poprawą oznakowania. Na siedemnaście zdań na drogach pozyskał wsparcie finansowe z gmin w wysokości 1 mln 676 tys. zł, a z Funduszu Dróg Samorządowych – prawie 7 mln zł na przebudowę odcinków łączących miejscowości: Różopole – Piotrkowice oraz Konin – Rudzica. Do dofinansowania z Funduszu zakwalifikowały się także trzy kolejne zadania: „Przebudowa drogi powiatowej nr 3217P Krzymów - Paprotnia”, „Przebudowa drogi powiatowej nr 3250P Stare Miasto - Lisiec Wielki - Niklas - Etap I” oraz „Przebudowa drogi powiatowej nr 3210P relacji: DW 263 - Różopole - Licheń Stary - Wola Podłężna - DW 266, na odcinkach łączących miejscowości Piortkowice - Licheń Stary i Grąblin - Wola Podłężna”.

W dalszej części posiedzenia radni zapoznali się z informacją dotyczącą analizy oświadczeń majątkowych złożonych przez osoby zobowiązane przepisami ustawy o samorządzie powiatowym, a także z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych w ubiegłym roku szkolnym. Radni postanowili również uwzględnić potrzeby szkół powiatu i zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonali stwierdzenia proponowanych w nich przekształceń.

Obrady przyniosły także rozstrzygnięcia w sprawie zmian w uchwale dotyczącej określenia zadań powiatu i wysokości środków PFRON przeznaczonych na ich realizację. Radni wyrazili też zgodę na zmiany w uchwale dotyczącej zatwierdzenia realizacji projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Powiecie Konińskim (V)” oraz dokonali aktualizacji „Programu współpracy powiatu konińskiego z organizacjami pozarządowymi…”.

Rada zadecydowała też o udzieleniu wsparcia finansowego gminie Kazimierz Biskupi z przeznaczeniem dla OSP w Bielawach. Dotacja celowa w wysokości 10 tysięcy złotych wykorzystana zostanie przez jednostkę na wymianę bramy garażowej w ramach prowadzonej termomodernizacji strażnicy. Radni byli też jednomyślni w sprawie przyznania pomocy finansowej (10 tysięcy zł) gminie Krzymów. Środki te trafią do jednostki OSP w Brzeźnie na zakup specjalistycznej przyczepy do przewożenia zbiorników na wodę.

Kolejne decyzje rady dotyczyły finansów powiatu. Radni przyjęli informacje z wykonania budżetu powiatu za I półrocze tego roku oraz kształtowania się Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu wg stanu na 30 czerwca 2019 r. Organ stanowiący przyjął też autopoprawki zgłoszone przez zarząd powiatu, a następnie wprowadził zmiany do uchwały budżetowej na rok 2019 oraz wieloletniej prognozy finansowej powiatu.
XI sesja Rady Powiatu Konińskiego