Skocz do zawartości

Aktualności 2019

Aktualności

Projekt "Stres a nasz mózg – walka do wygrania"

Projekt „Stres a nasz mózg – walka do wygrania” powstał w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, wyruszył w Polskę, zawojował Europę, a teraz obiega cały świat.

Nauczycielki z ZSEU w Żychlinie, Joanna Gadomska, Ewelina Jankowska, Monika Kieliszak, Agnieszka Marciniak, Agnieszka Rogalska i Ewa Wallis, stworzyły projekt pn. „Stres a nasz mózg – walka do wygrania”. Początkowo przedsięwzięcie miało obejmować tylko uczniów z Zespołu w Żychlinie. Projekt szybko jednak obiegł całą Polskę – dotychczas dołączyło do niego 36 szkół, od Śląska po Pomorze.

Zakłada on wiele działań, m.in. wykłady i warsztaty dla uczniów, ich rodziców, nauczycieli, a także mieszkańców Konina oraz powiatu konińskiego z zakresu zdrowych sposobów walki ze stresem, które poprowadzą nauczyciele z ZSEU w Żychlinie oraz licznie zaproszeni goście  (m.in. wykładowcy akademiccy, dietetyk, farmaceuta, lekarz, studenci medycyny, sportowcy, nauczyciele śpiewu, instruktorzy fitness, jogi, tańca czy samorządowcy). Część zajęć transmitowana będzie również online, aby mogła z nich skorzystać jak największa liczba osób.
Wykłady i warsztaty skierowane do mieszkańców Konina oraz powiatu konińskiego prowadzone będą poza murami szkoły, w ośrodkach edukacyjnych w Koninie, które dołączyły do projektu i podjęły się zorganizowania bezpłatnych warsztatów antystresowych w swoich siedzibach (Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, klub sportowy Górnik Konin, Szkoła Aktorsko-Wokalna Fama czy Brick 4 Kids z Konina).

W ramach projektu nauczycielki z ZSEU w Żychlinie przygotują scenariusz zajęć antystresowych. Zostanie on przesłany do szkół, aby każdy nauczyciel mógł przeprowadzić zajęcia z uczniami na temat zdrowych sposobów walki ze stresem. Scenariusz ten będzie również zamieszczony na różnego rodzaju portalach dla nauczycieli.
Obecnie przeprowadzana jest ogólnopolska ankieta skierowana do uczniów, z wszystkich typów szkół, na temat sytuacji stresujących dla młodego człowieka, a także sposobów, jakimi młodzi ludzie radzą sobie ze stresem. Chęć przeprowadzenia badania wśród uczniów zgłosiło ponad 80 nauczycieli. Wyniki ankiety zostaną zaprezentowane 15 marca w ZSEU w Żychlinie podczas podsumowania obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, które na całym świecie trwają od 11 do 17 marca.
  
W związku z realizacją projektu ogłoszone zostały także dwa konkursy ogólnopolskie – pierwszy na plakat „Stop dla papierosów, alkoholu, narkotyków i dopalaczy”, a drugi na prezentację multimedialną na temat „Zdrowe sposoby walki ze stresem”. Regulaminy konkursów dostępne są na stronie biologiazblondynka.blogspot.com. Prace można nadsyłać do 5 marca br.
Obecnie, w szkołach, które zgłosiły się do projektu nauczyciele prowadzą pogadanki o stresie, tworzą mapy myśli, prezentacje i plakaty. Wszystkie te działania na bieżąco publikowane są na fb „Biologia z blondynką” oraz „Zdrowe sposoby walki ze stresem”.

Projekt „Stres a nasz mózg – walka do wygrania” otrzymał już honorowy patronat Starosty Konińskiego, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, grupy SuperBelfrzy RP oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. Medialny patronat sprawuje „Głos Nauczycielski” oraz TV Wielkopolska.

Projekt został również doceniony i wyróżniony przez Federację Europejskich Towarzystw Neuronauki (FENS) w Brukseli – Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, jako jedyna szkoła w Europie, otrzymał grant od Fundacji DANA z Brukseli na organizację wydarzeń podczas Światowego Tygodnia Świadomości Mózgu 2019. Wszystkie zgłoszone wnioski podlegały bardzo rygorystycznej selekcji. Spośród 75 wniosków, złożonych głównie przez biologiczne i neurologiczne instytuty badawcze oraz uniwersytety biologiczne i medyczne, pochodzących z 20 różnych krajów europejskich, do finansowania wybrano, m.in. projekt wymyślony przez nauczycielki z ZSEU w Żychlinie.
„Stres a nasz mózg – walka do wygrania” został również zarejestrowany na międzynarodowej platformie BAW (Brain Awareness Week), stając się częścią Światowego Tygodnia Świadomości Mózgu 2019. BAW to ogólnoświatowa kampania mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat postępów oraz korzyści płynących z badań nad mózgiem.

Projekt ze szkoły w Żychlinie jest ciekawym edukacyjnym przedsięwzięciem, ponieważ łączy wielu uczniów i nauczycieli z całej Polski, którzy poprzez wspólną naukę oraz zabawę zwiększają swoją wiedzę odnośnie właściwych postaw wychowawczych, społecznych czy prozdrowotnych. Zdobycie umiejętności walki ze stresem szczególnie cenne będzie w najbliższym czasie dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej, a także klas trzecich gimnazjum, gdyż to oni w połowie kwietnia zmierzą się z egzaminami, które mają stać się ich biletem wstępu do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. W maju natomiast, to młodzież szkół licealnych i techników zmierzy się z egzaminem dojrzałości – maturą. Projekt ma na celu wsparcie młodych ludzi, aby w sposób właściwy dla własnego zdrowia potrafili zapanować nad stresem w tym ważnym dla siebie czasie.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting