Aktualności 2019

Kolejna zmiana w DPS w Ślesinie

Od lipca w Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie obowiązują zasady segregacji śmieci. Na terenie obiektu wystawiono specjalne pojemniki. Korzystają z nich zarówno pracownicy, jak i podopieczni.

Dom Pomocy Społecznej w Ślesinie, to kolejna jednostka powiatu, która zdecydowała się przejść na korzystną finansowo i ekologicznie segregację odpadów. Na terenie całego obiektu stanęło osiem selektywnych koszy na: papier, szkło, tworzywa i metale oraz na śmieci zmieszane. Z tyłu budynku w ogrodzonej przestrzeni ustawiono kontenery do segregacji selektywnej i śmieci zmieszanych oraz dodatkowo – specjalny pojemnik na tekstylia. Ten ostatni trafił do placówki dzięki współpracy z Fundacją EcoTextil, która nieodpłatnie go wypożyczyła i zapewniła odbiór składowanych w nim tekstyliów.

- „Przystąpienie do segregacji to duże przedsięwzięcie wiążące się ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń, a dla mieszkańców naszego Domu, czyli osób z niepełnosprawnością intelektualną, to podwójny wysiłek, żeby wszystko zapamiętać. Już w czerwcu podopieczni zostali zapoznani z zasadami segregacji śmieci, nadal przyswajają tą wiedzę podczas codziennych treningów umiejętności społecznych i zajęć terapeutycznych. Powoli zaczynają zwracać uwagę na to, co wyrzucają i gdzie” – mówi Joanna Wołyńska dyrektor placówki.

Poza względami ekologicznymi, podjęcie decyzji o sortowaniu odpadów w ślesińskim DPS podyktowane było czynnikami ekonomicznymi. Odbiór segregowanych śmieci będzie kosztować placówkę dużo mniej, co w konsekwencji pozwoli zaoszczędzić ponad dwadzieścia tysięcy złotych rocznie.