Aktualności 2018

Technikum z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie wyróżnione tytułem "Srebrnej Szkoły 2018"

Kapituła ogłoszonego po raz 20. Rankingu miesięcznika „Perspektywy” jak co roku wytypowała najlepsze licea i technika. Po raz pierwszy w ogólnopolskim rankingu znalazło się Technikum z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie, które zajęło najwyższą pozycję wśród szkół z regionu konińskiego i zdobyło tytuł „Srebrnej Szkoły 2018”.

Szkoła w Sompolnie znalazła się na 178 miejscu wśród 300 szkół z całego kraju, zajmując 14 miejsce w Wielkopolsce. Kryteriami Ogólnopolskiego Rankingu Techników 2018 są sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2195 liceów ogólnokształcących i 1744 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia tj.: maturę w maju 2017 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, b. rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych. Kryteria te zostały uwzględnione w rankingu z różnymi wagami, adekwatnymi do ich znaczenia w ocenie pracy szkoły.