Aktualności 2018

Spotkanie z poetką - Danutą Olczak w ramach cyklu Bardzo Kulturalny Gość

Poetka Danuta Olczak była 13 listopada 2018 r. Bardzo Kulturalnym Gościem spotkania, które pod tym tytułem odbyło się w sali Chopinowskiej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie.

Danuta Olczak to autorka 10 tomików poezji. Analizując je, prześledzić można ciekawą ewolucję twórczą poetki. Pani Danuta najcieplej wypowiada się o zbiorach "Wołanie morza", "Chwila obecna" oraz "Modlitwa wieczorna". Swoje dzieła nazywa poezją wyciszenia.

Jak zwykle, spotkanie prowadziła młodzież z ZSEU. Tym razem klasa II LO pokazała wysoki poziom kultury słowa. Poetka z uznaniem wypowiedziała się na temat interpretacji głosowych swych wierszy. Podziwiała układ treści spotkania (Mała Ojczyzna, jesienne impresje, sposoby na życie) oraz elegancję zachowań młodzieży (aktorów teatru Kreska i widzów biorących udział w lekcji otwartej). Chwaliła młodych żychlińskich poetów za autentyzm tworzonych wierszy. Zechcieli się nimi podzielić Ania Dybowska, Kacper Szatkowski, Jakub Waligóra, Agata Piotrowska i Berenika Żeworonek. Wszyscy wymienieni to uczniowie technikum. Być może, zostanie stworzony almanach zawierający ich wiersze.

Pani Danuta Olczak mówiła ciekawie, prosto, szczerze. Młodzież dowiedziała się, że  zaprosiła poezję do swego serca, tam, gdzie tkwi wielka moc i gdzie człowiek powinien szukać mądrości. Poetka nie wie, ile wierszy napisała. Najważniejszy dla niej tekst to "Czas", który określa mianem "wyroku bez słów". Ukochany tomik zaś to "Modlitwa wieczorna", ponieważ "koi, wycisza, leczy duszę i serce". Pani Danuta czyta innych ludzi jak księgi, wierzy w cuda, wróży poezji dobrą przyszłość ("poeci wciąż się rodzą - jak gwiazdy"). Poetka uwielbia czytać kilka książek równocześnie. Uważa, że dzieci, które nie czytają, są okaleczone. Dlatego też, już w dzieciństwie wybrała "drogę skrzydeł, aby wzlecieć ponad codzienność". Właśnie w ten sposób opowiada o człowieku.

Organizatorki spotkania - dyrektor Anna Matczak-Gaj, Anetta Janc i Justyna Arent dziękują: Bartkowi Zielińskiemu (III TAL), Szantal Strzelińskiej, Janowi Walczakowi, Marcie Jakubowicz, Martinie Szubert, Michałowi Kropidłowskiemu, Kacprowi Koloskowi, Sandrze Walczak, Wiktorii Kowalczyk (II LO) za zaangażowanie w realizację magicznego dialogu serc i myśli.
Spotkanie z poetką - Danutą Olczak w ramach cyklu Bardzo Kulturalny Gość