Sołectwo Spławie z nagrodą

Krajowe obchody Dnia Sołtysa, odbyły podczas których ogłoszono laureatów I edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki najlepsza inicjatywa” odbyły się 9 marca br.  w Ruścu.

Do konkursu zgłosiło się blisko 100 projektów z 15 województw. Wielkopolskę reprezentowała inicjatywa sołectwa Spławie „Kiermasz umiejętności, dziedzictwa i talentów”, która wcześniej zwyciężyła edycję wojewódzką. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów z każdego województwa, którzy rywalizowali o tytuł najlepszej inicjatywy krajowej. Spławie zajęło VII miejsce. Nagrodę finansową oraz pamiątkowy dyplom, z rąk prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusza Niewiarowskiego, sołtys Anna Kapturska odebrała nagrodę finansową oraz pamiątkowy dyplom.

Krajowe obchody Dnia Sołtysa zostały połączone z ogólnopolską konferencją naukową „Niepodległa i inspirująca wieś polska…”. Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń. Pokazano przykłady aktywności młodzieży w Dankowicach, Bookcrossingu (halo książka) w sołectwie Wójtowo, Logo w Laskach i zmiany otoczenia na lepszy model w Rozalinie. Prelegenci opowiadali też o dawnych obyczajach na wsi, organizacji samorządu w Polsce i dziejach urzędu sołtysa.