Aktualności 2017

Rowerem przez Wielkopolskę – konferencja branżowa w Koninie

Wypożyczalnie rowerów miejskich, samoobsługowe stacje napraw rowerów, autobusy z przyczepami na rowery, e-rowery z napędem elektrycznym – to jedne z tematów poruszanych podczas konferencji „Turystyka rowerowa w Wielkopolsce”, która odbyła się 18 października 2017 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie.

Wydarzenie organizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (UMWW) oraz Lokalną Organizację Turystyczną „Marina” cieszyło się ogromnym zainteresowaniem branży turystycznej oraz podmiotów, którym temat jest bliski. Ponad 100 uczestników wydarzenia reprezentowało samorządy lokalne z terenu województwa wielkopolskiego, parki krajobrazowe, Lasy Państwowe - nadleśnictwa Turek, Oborniki, Konin, Koło, Pniewy, wielkopolskie oddziały Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i innych organizacji pozarządowych działających  w sferze turystyki, lokalne organizacje turystyczne i lokalne grupy działania, wielkopolskie uczelnie wyższe, zarządy dróg wojewódzkich i miejskich.

W imieniu Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Marina” zebranych gości przywitał Prezes Stowarzyszenia Marek Zawidzki. Z kolei otwarcia konferencji dokonał Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (UMWW) Tomasz Wiktor. Nad właściwym przebiegiem spotkania i merytoryką dyskusji czuwał Andrzej Kaleniewicz – zapalony cyklista i jednocześnie pracownik UMWW.

Jako pierwszy wystąpił –Andrzej Gordon z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego poruszając ważną kwestię prawnych aspektów wytyczania szlaków rowerowych i wskazując jednocześnie na częstą niewiedzę w tym zakresie użytkowników dróg rowerowych i organizatorów imprez kolarskich czy też rowerowych. Jest to wynikiem braku jednolitej regulacji prawnej o randze ustawy, która rozwiązałaby prawne problemy szlaków turystycznych.

Kolejną, nie mniej ważną tematyką poruszaną podczas konferencji była standaryzacja turystycznych tras rowerowych. Dr inż. Tadeusz Kopta podkreślił ogromny potencjał turystyki rowerowej w Polsce co, niestety,  nie zawsze idzie w parze z masową turystyką rowerową. Jakie są tego przyczyny? Zaproszony prelegent wskazał kilka, m.in.  wady szlaków, duże pochylenia lub zła nawierzchnia, braki w oznakowaniu, czy też trudności w przewozie rowerów. Częściowym rozwiązaniem  według eksperta mogłoby być przejęcie przez urzędy marszałkowskie funkcji nadzorującej i wytyczającej określone standardy, procedury w ww. zakresie.

W następnej części konferencji opatrzonej hasłem „Gmina Przyjazna Rowerzystom” prelegenci przedstawiali własne doświadczenia. Jolanta Śledzińska z perspektywy ogólnopolskiej, jako przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego, Arkadiusz Bednarek z poziomu gminnego na przykładzie Murowanej Gośliny i Andrzej Łącki wraz z Eweliną Rapeła – z punktu widzenia miasta Konina i powiatu konińskiego. Ostatnimi prelegentami byli: Jacek Zdrojewski - koordynator działań związanych z budową szlaku rowerowego Green Velo oraz ponownie Jolanta Śledzińska z ramienia PTTK.

Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym, który podsumował tematykę wydarzenia. Poruszone zostały wątki komercjalizacji szlaków rowerowych oraz problemu braku jednolitych produktów turystycznych dla rowerzystów, które sprzyjałyby masowej turystyce rowerowej i jednocześnie finansowały utrzymanie szlaków.

Uczestnicy konferencji, poza poszerzeniem i usystematyzowaniem wiedzy w zakresie aspektów funkcjonowania szlaków rowerowych i nowoczesnych narzędzi ich promocji, mieli również możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy.
Patronat honorowy nad konferencją objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Miesięcznik  „Rowertour”. Z kolei Miasto Konin oraz Powiat Koniński wspierali organizację wydarzenia jako partnerzy konferencji. Projekt w całości został sfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Rowerem przez Wielkopolskę – konferencja branżowa w Koninie