Skocz do zawartości

Aktualności 2017

Aktualności

Plener malarski "Licheń na sztalugach".

 12 artystów z Polski bierze udział w kolejnej edycji pleneru malarskiego „Licheń na sztalugach”, którego tematem wiodącym jest hasło: „Pielgrzym nie równa się turysta” (21-29.08).
 
W trakcie tegorocznej edycji pleneru głównym zadaniem artystów jest próba zaprezentowania człowieka w przestrzeni licheńskiego Sanktuarium: „Staraliśmy się zaprosić do udziału w plenerze różne osoby z różnych środowisk artystycznych po to, aby skonfrontowali oni swoje myślenie o sztuce, swój język sztuki z innymi spojrzeniami i perspektywami.  Jest to bardzo zróżnicowana grupa ludzi. Mamy sześć kobiet i sześciu mężczyzn. Koncentrujemy się na bardzo istotnym elemencie Sanktuarium, którym są osoby je odwiedzające. Z jednej strony przyjeżdżają tu osoby, które wykonują tzw. gesty wotywne. Z drugiej zaś, dostrzec można tych, którzy chcą to miejsce zobaczyć, gdyż powoduje nimi ciekawość. Koncentrujemy się nad religijnością ekstrawertyczną” – powiedział Robert Brzęcki, kurator licheńskiego pleneru.   
 
Jedną z uczestniczek jest pani Magdalena Szadkowska, która jest  absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W swojej pracy artystycznej wyraża postrzeganie sytuacji, które zdarzyły się w jej bezpośrednim otoczeniu: „Nie mam ograniczenia w technice – czasami jest obraz olejny, czasami trawienie blachy a innym razem emaliowanie. W zależności od pracy wybieram technikę, która moim zdaniem najlepiej wyrazi to, co chciałabym powiedzieć” – wyjaśniła artystka. Jak dodała, licheńskie Sanktuarium bez wątpienia stanie się dla niej inspiracją w pracy artystycznej.
 
Plener malarski „Licheń na sztalugach”, potrwa do 29 sierpnia. W poszukiwaniu inspiracji artyści udadzą się m.in. do Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego i klasztoru sióstr anuncjatek w lesie grąblińskim. Wysłuchają także koncertów organowych w wykonaniu licheńskich organistów: Barbary Kaczor oraz Michała Szostaka. Udadzą się także do Konina, aby w kościele pw. Ducha Świętego wysłuchać koncertu gitarowego Judicael Perroy w ramach Akademii Gitary.
 
Wernisaż poplenerowej wystawy  prac zaplanowano na połowę grudnia br. Prace będzie można oglądać w Centrum Kultury i Sztuki „Wieża ciśnień” w Koninie na ul. Kolejowej.
 
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting