Kierowców czekają zmiany. Pierwsze zaczną obowiązywać już od dzisiaj!
Nowe przepisy mają przysłużyć się zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa obrotu pojazdami na rynku wtórnym. Stanie się tak dzięki zmodernizowaniu, najczęściej używanego przez kierowców systemu informatycznego, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).
Najważniejszą zmianą, jaką niesie za sobą wprowadzenie w pełni funkcjonalnego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów jest płatność za badanie techniczne jeszcze przed jego przeprowadzeniem.
Nowe regulacje zwiększają zakres bazy CEP także o informacje dotyczące zabezpieczeń na pojeździe (zajęciu przez organ egzekucyjny czy zabezpieczeniu majątkowym). Dane tego typu są szczególnie przydatne dla potencjalnych nabywców samochodów używanych. Dzięki nim, będzie można sprawdzić czy właściciel nie ma ograniczonego prawa do dysponowania własnym autem.– Do tej pory, kierowca był zobowiązany do opłaty w przypadku pozytywnego przejścia takiego badania. Od 13 listopada trzeba będzie za nie zapłacić bez względu na ostateczny wynik, a więc także wtedy, gdy pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Wyjątkiem płacenia "z góry" będzie jedynie rozliczanie na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Ma to ułatwić działalność firmom korzystającym z flot samochodowych - mówi Marcin Wietrzykowski, naczelnik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Koninie. – W dodatku, jeśli samochód nie przejdzie badania, fakt ten zostanie odnotowany w systemie. Dane o negatywnych badaniach technicznych będą przekazywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) na bieżąco. Ma to służyć ograniczeniu występowania tzw. „turystyki badań technicznych", czyli przenoszenia się kierowców, którzy nie uzyskali pozytywnego wyniku badania technicznego do innej stacji kontroli pojazdów – informuje naczelnik.
Od 13 listopada do systemu trafiać też będą informacje o zatrzymaniu uprawnień do kierowania pojazdem, a od przyszłego roku - informacje o szkodach istotnych, do jakich doszło podczas wypadku - także aut poruszających się bez ważnego ubezpieczenia OC.
Kolejną nowością wynikającą ze zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym jest przekazanie straży granicznej uprawnień do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu i czasowych pozwoleń na prowadzenie auta. Informacje dotyczące utraty pozwoleń do kierowania pojazdem również znajdą się w systemie i będą gotowe do odczytu za pomocą internetu.
Warto przypomnieć, że na bazie systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) zostały już uruchomione e-usługi dla obywateli, które umożliwiają sprawdzanie „punktów karnych kierowcy” (po założeniu profilu zaufania), „historii pojazdu”, czy usług „bezpieczny autobus”. Niebawem ma też zostać udostępniona usługa „mój pojazd" pozwalająca sprawdzić kierowcy wszystkie zgromadzone w systemie dane o swoim aucie.