Aktualności 2017

"Dziecko w obliczu sytuacji kryzysowej - interwencja, wsparcie, terapia"

„Dziecko w obliczu sytuacji kryzysowej - interwencja, wsparcie, terapia” to tytuł konferencji, która odbyła się 25 kwietnia 2017 r. z inicjatywy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ślesinie. Patronat nad spotkaniem objął Starosta Koniński.

Tematyka konferencji zrodziła się w podczas diagnozy potrzeb szkół z rejonu oddziaływania Poradni w 2016 r., gdzie pedagodzy wskazywali potrzebę zorganizowania spotkania omawiającego praktyczne problemy dziecka w sytuacji szeroko rozumianego kryzysu – mówi dyrektor Poradni Małgorzata Sobieraj.

Konferencja adresowana była przede wszystkim do osób zajmujących się wspieraniem dziecka i rodziny znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, na co dzień współpracujących z Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Ślesinie. Zaproszenie na konferencję przyjęli m.in. dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z powiatu konińskiego, pedagodzy oraz nauczyciele.

Spotkanie stworzyło możliwość dyskusji, wymiany doświadczeń oraz poszerzenia wiedzy na temat tego niezwykle ważnego problemu. Jego celem było przekazanie uczestnikom teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu rodzajów kryzysu oraz działań służących wsparciu i pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom przeżywającym kryzys. W tym celu, podczas konferencji omówione zostały m.in. takie zagadnienia jak: psychologiczne skutki krzywdzenia dziecka, w tym problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży, dziecko w kryzysie z perspektywy praktyki rodzinnej pieczy zastępczej oraz praktyczne sposoby radzenia sobie w obliczu zdarzeń o dramatycznym przebiegu w szkole. Specjaliści podzielili się również swoimi doświadczeniami w pracy z rodziną doświadczającą przemocy oraz przedstawili zasady funkcjonowania i znaczenia Niebieskiej Karty dla ochrony dziecka.

Wszyscy prelegenci podkreślali ważność i konieczność działania zespołów interdyscyplinarnych, które dzięki zaangażowanej współpracy pedagogów, psychologów, kuratorów, pracowników socjalnych, asystentów rodzin, koordynatorów i funkcjonariuszy policji stwarzają małoletnim obywatelom szansę na bezpieczne i szczęśliwe życie.

Jak podkreśla dyrektor Małgorzata Sobieraj, cel spotkania został osiągnięty: mnogość poruszanych zagadnień pozwoliła uczestnikom konferencji poszerzyć i uporządkować wiedzę teoretyczną, spojrzeć na problem z szerszej perspektywy i podsunąć rozwiązania praktyczne w pracy dziećmi i młodzieżą znajdującymi się w sytuacji kryzysowej.