Najlepsi w Wielkopolsce

Państwo Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie z Myśliborza (gm. Golina) zostali laureatami XVI edycji konkursu Wielkopolski Rolnik RokuPaństwo Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie z Myśliborza (gm. Golina) zostali laureatami XVI edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Uroczystość wręczenia statuetki Siewcy odbyła się 19 marca 2017 r. w Poznaniu.

Aż trzy gospodarstwa z powiatu konińskiego pretendowały do tytułu Wielkopolski Rolnik Roku. Wśród nominowanych byli Monika i Piotr Czajczyńscy z Łagiewnik (gm. Grodziec) oraz Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie z Myśliborza (gm. Golina), a także Leonard Sarnociński i Janusz Sarnowski z Żychlina (gm. Stare Miasto). W gronie 10 laureatów Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku, znaleźli się Państwo Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie.

Każdego roku, komisja konkursowa odwiedza kilkadziesiąt gospodarstw zgłoszonych do konkursu. Spośród zgłoszonych nominowanych jest tylko 20 najlepszych gospodarstw. Tym bardziej cieszy fakt, że rolnicy z naszego powiatu, podobnie jak w latach wcześniejszych, byli nominowani oraz zostali docenieni i nagradzani tak prestiżowym tytułem, jakim jest Wielkopolski Rolnik Roku – mówi Stanisław Bielik, starosta Koniński.

Gospodarstwa nominowanych wyróżniają się nowoczesnością stosowanych technologii, dobrą organizacją pracy, dbałością o środowisko naturalne i wysoką estetyką.
  • Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie – prowadzą gospodarstwo o pow. 98 ha. Dominującym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mlecznego w ilości 95 szt. Wydajność mleka od krowy to 9.000 litrów/rok, natomiast rocznie sprzedają 855.000 l. mleka. Przeważającą uprawą są zboża i kukurydza oraz trawa polowa i lucerna – przeznaczone głównie na kiszonkę dla zwierząt gospodarskich. Gospodarstwo jest dobrze wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz spełnia wszystkie wymogi stawiane przez Unię Europejską. W 2016 r. Państwo Szczepankiewiczowie zostali laureatem konkursu Powiatowy Rolnik Roku.
  • Monika i Piotra Czajczyńscy – prowadzą gospodarstwo o pow. pow. 112,5 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest bydło mleczne i opasowe, nastawione na produkcję mleka. Obecnie w gospodarstwie znajduje się 90 krów dojnych, wytwarzających 765.000 l. mleka na rok w klasie ekstra. Dodatkowo na areale 112,5 ha uprawiane są zboża wykorzystywane na paszę dla zwierząt gospodarskich oraz łąki, na których wypasa się zwierzęta. Gospodarze pozyskali fundusze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 r., które przeznaczyli na zmodernizowanie i doposażenie gospodarstwa. Środki wydatkowali na zakup ciągnika, pługa, deszczowni i kombajnu zbożowego. Państwo Czajczyńscy w 2014 r. otrzymał   Odznakę Honorową Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” w 2016 r. zostali laureatem konkursu „ Powiatowy Rolnik Roku”.
  • Leonard Sarnociński i Janusz Sarnowski – prowadzą gospodarstwo sadownicze o pow. ponad 176 ha. Drzewa owocowe – jabłonie, wiśnie i aronia – zajmują pow. ponad 100 ha, na pozostałym obszarze uprawiane jest zboże oraz łąka. Rolnicy posiadają niezbędne urządzenia oraz maszyny do upraw sadowniczych, a sady doposażono w specjalistyczne urządzenia nawadniające oraz zbiornik retencyjny służący do nawodnień. Producenci dbają o jakość swoich wyrobów, stawiając na produkty ekologiczne. Odbiorcą 60% produkcji sadowniczej jest włoska firma FRUBELLA. Pozostała część owoców trafia na rynek krajowy oraz wysyłana jest do Egiptu. Rolnicy rozważają utworzenie własnej przetwórni i eksportowanie produktów. W tym celu wybudowali dwie chłodnie ULO o pojemności 3000 i 2000 t. Wytwórcom, w 2009 r. gminna kapituła przyznała statuetkę Rolnik Roku. W 2010 r. zostali odznaczeni odznakami honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa” nadanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnicy zrzeszeni są w grupach producenckich – Leonard Sarnociński należy do Grupy Producentów Owoców Royal, natomiast Janusz Sarnowski do Wielkopolskiej Grupy Producentów Owoców Fructis.

Uroczysta Gala konkursu Wielkopolski Rolnik Roku odbyła się 19 marca 2017 r. w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nominowanym rolnikom towarzyszyła delegacja z powiatu konińskiego na czele ze starostą koniński Stanisławem Bielikiem oraz Bożeną Frankowską, głównym specjalistą Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, a także przedstawicieli Izb Rolniczych.

Organizatorem konkursu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Nominowani do tytułu Wielkopolski Rolnik Roku
Laureaci konkursu Wielkopolski Rolnik Roku