Aktualności 2016

Zakończono działania związane z usuwaniem azbestu

Likwidacja odpadu azbestowegoPowiat koniński 31 października 2016 r. zakończył działania związane z usuwaniem z posesji wyrobów zawierających azbest. Likwidacji uległo ponad tysiąc ton odpadu azbestowego.

W roku 2016 powiat koniński, dzięki pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, realizował Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu konińskiego – kontynuacja, którego założeniem jest pomoc osobom fizycznym posiadającym nieruchomość w powiecie w realizacji kosztownej wymiany płyt cementowo – azbestowych zgodnie z przepisami prawa.

Dzięki wsparciu finansowemu z  479 nieruchomości zlokalizowanych w powiecie usunięto 1.220 ton odpadu azbestowego. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 464 tys. zł, w tym 180 tys. zł to dotacja ze środków WFOŚiGW w Poznaniu, którą samorząd powiatu otrzymał zgodnie z umową podpisaną w sierpniu 2016 r.

Prace wykonała firma AM Trans Progres Sp. z o.o. z Poznania wyłoniona w trybie przetargu nieograniczonego. Wyroby azbestowe unieszkodliwiono na składowisku odpadów niebezpiecznych w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Koninie.

Dziesięcioletnia realizacja Programu przyczyniła się do unieszkodliwienia ponad 7 tys. ton wyrobów zawierających azbest. Powiat Koniński przeznaczył na ten cel kwotę ponad 5.260.000 zł, z czego środków własnych ponad 3.380.000 zł. Pomoc finansową w wysokości ponad 1.750.000 zł powiat pozyskał z WFOŚiGW.

Zainteresowanie udziałem w Programie jest z roku na rok coraz większe, co świadczy o zwiększającej się świadomości naszej lokalnej społeczności dotyczącej szkodliwości niebezpiecznego odpadu azbestowego.

logotyp Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
Przedsięwzięcie pn. „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu konińskiego – kontynuacja” zrealizowano przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Logotyp Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej