Aktualności 2016

Wyłoniono zwycięzców olimpiady wiedzy o niskiej emisji

Dominik Rusin z Gimnazjum nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Koninie został laureatem Olimpiady wiedzy - Niska emisja w Aglomeracji Konińskiej. Finał Olimpiady, w którym wzięło udział 27 finalistów z Konina i powiatu konińskiego, odbył się w piątek (28 października) w Starostwie Powiatowym w Koninie.

Praca Dominika, czyli film pt. „Wiadomości ekologiczne”, była oryginalna i zawierała wiele szczegółowych  informacji.
– Nie zabrakło danych statystycznych, Dominik wykorzystał różne techniki wizualizacji (film, zdjęcia, grafika), a co najważniejsze jego przekaz był czytelny i zrozumiały – mówi Katarzyna Rejniak, przewodnicząca komisji oceniającej projekty.

Drugie miejsce zajął Piotr Fedorowicz z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kleczewie za  prezentację „Niska emisja w moim otoczeniu”. Praca został oceniona bardzo wysoko ze względu na dbałość o szczegóły, przejrzystość i komunikatywność. Ważne było także odniesienie do własnego otoczenia oraz korzystanie z różnych źródeł informacji. III miejsce komisja przyznała filmowi Igora Listopada z Gimnazjum z Zespołu Szkół w Brzeźnie. – W tym przypadku doceniony został odpowiedni dobór tematu związany z niską emisją we własnym otoczeniu oraz pomysłowość poprzez zaangażowanie innych uczniów, mieszkańców i przedstawiciela gminy Krzymów – relacjonuje Katarzyna Rejniak.

Wszystkie prezentacje wykonane były na bardzo wysokim poziomie, dlatego przyznano również cztery wyróżnienia dla: Krystiana Rusina z Publicznego Gimnazjum mi. Ireny Sendler w Kramsku, Jakuba Krukowskiego z Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Starym Mieście, Aleksandry Robak z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Koninie oraz dla Kingi Kunickiej z Zespołu Szkół W Rychwale.

Olimpiadę wiedzy o niskiej emisji zorganizowało Starostwo Powiatowe w Koninie na podstawie zapisów „Planu Zrównoważonego Gospodarowania Energią – Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Konińskiej”. Prace nad realizacją projektu rozpoczęły się w sierpniu. Celem Olimpiady było zapoznanie młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza w Polsce, przybliżenie zagadnień dot. niskiej emisji i odnawialnych źródeł  energii w regionie oraz kształtowanie świadomości ekologicznej i właściwych postaw młodzieży wobec środowiska.

– Cieszę się, że wiedza o niskiej emisji trafia do młodych ludzi. Ich ekologiczna postawa ma znaczenie dziś i będzie miała w przyszłości – mówi Stanisław Bielik, starosta koniński.

Olimpiada składała się z dwóch etapów. Pierwszym były eliminacje szkolne, w których wzięło udział 257 gimnazjalistów z powiatu konińskiego i miasta Konina. Etap ten miał na celu sprawdzenie wiedzy ogólnej uczniów z tematu wiodącego, czyli niskiej emisji i odnawialnych źródeł energii. Uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru i udzielali odpowiedzi na 30 pytań.

Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Rejniak – przedstawiciel Międzysektorowego zespołu koordynującego Plan Zrównoważonego Gospodarowania Energią, Dariusz Kałużny – przedstawiciel Centrum Transferu Technologii NUVARRO, Dorota Szkudlarek – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Koninie, Karolina Małolepsza – przedstawiciel Gmin powiatu Konińskiego – gmina Rychwał, Iwona Janas-Czerniejewska – przedstawiciel Miasta Konina wyłoniła 29 finalistów, których zadaniem w drugim etapie Olimpiady było przygotowanie prezentacji nt. „Niska emisja w moim otoczeniu”. Do 20 października wpłynęło do Wydziału Rozwoju i Promocji w Starostwie Powiatowym w Koninie 27 prezentacji. Autorów najlepszych z nich i nagrodzone prace poznaliśmy podczas finału w Starostwie. Laureaci otrzymali dyplomy nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy finału upominki i gadżety. Dodatkowo, uczniowie z klas do których uczęszczają zwycięzcy, 3 listopada pojadą jeszcze na wycieczkę do Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie.

Przedsięwzięcie „Olimpiady wiedzy pt. niska emisja w Aglomeracji Konińskiej”  zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Wyłoniono zwycięsców olimpiady ekologicznej w powiecie.