Skocz do zawartości

Aktualności 2016

Aktualności

Ukazał się 19. numer Rocznika Konińskiego

Dziesięć artykułów zawiera nowy, dziewiętnasty w historii numer Rocznika Konińskiego, którego prezentacja odbyła się we wtorek 10 maja w konińskiej delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Starostwo Powiatowe w Koninie jest współwydawcą tego periodyku.

Rocznik zdominowały tym razem materiały dotyczące odległej przeszłości. Historycy, wśród których przewodzi Zbigniew Chodyła, który swój obszerny artykuł poświęcił osadnictwu i zaludnieniu powiatu konińskiego w latach 1789-1791. Jeszcze późniejsze czasy ówczesnego powiatu konińskiego opisuje Jerzy Łojko i Paulina Wojtyniak w artykule Powiat koniński od XVI do XVIII w. Część I. Konińskie w świetle najstarszego rejestru poborowego, księgi uposażeń Arcybiskupstwa Gnieźnieńskiego oraz wizytacji archidiakona Wincentego A Seve. Rocznik zawiera też materiał dotyczący bitwy pod Dobrosołowem z 1863 r. (Robert Tomczak) oraz lustracji starostwa konińskiego z 1765 r. (Zbigniew Górski).

Tematy związane z miastem Konin nie są już w swojej tematyce bardziej współczesne. O nieistniejącym już współcześnie kościele św. Ducha swój artykuł poświęcił Piotr Rybczyński. Andrzej Dusza wspomina natomiast w roczniku 35 lat Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.

19. numer Rocznika był okazją do kolejnego studenckiego debiutu. O roli organizacji pozarządowych miasta Konina w realizacji zasady subsydiarności w wymiarze lokalnym pisze w Roczniku absolwentka PWSZ w Koninie. Rocznik zamyka sylwetka Ewy Grętkiewicz, przygotowana przez  Izabelę Bobrowską.

19. Rocznik Koniński trafi wkrótce do bibliotek, instytucji kultury, muzeów i szkół.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting