Aktualności 2016

Powiat koniński pozyskał kolejnych rodziców zastępczych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie zakończyło kolejną edycję szkolenia PRIDE. Świadectwa jego ukończenia - z rąk starosty Stanisława Bielika - odebrało 16 kandydatów na rodziców zastępczych.

Przywiązując ogromną wagę do kwalifikacji rodzin sprawujących funkcję rodzin zawodowych, PCPR w Koninie przeprowadziło kolejne szkolenie grupowe programem PRIDE, podstawą którego jest zdobycie konkretnych kompetencji potrzebnych, aby skutecznie wypełniać zadania związane z opieką zastępczą.
„Szkolenie to dostarcza wiedzy i umiejętności, wskazuje jak stać się najlepszymi rodzicami zastępczymi, pomaga podążać za specyficznymi potrzebami dzieci  przebywających w rodzinach zastępczych i przede wszystkim służy odbudowie integralności rodziny – informuje Dorota Kaźmierczak, kierownik Zespołu ds. pieczy zastępczej w PCPR, trener PRIDE – Dzięki dobrze poprowadzonej kampanii promocyjnej, do udziału w programie zgłosiło się aż 23 kandydatów. Po ich wnikliwej weryfikacji, zaprosiliśmy do uczestnictwa w szkoleniu 17 osób – dodaje.

Program warsztatów, które rozpoczęły się 24 lipca ubiegłego roku, obejmował 12 sesji metodycznych, wizyty domowe oraz 10-godzinną praktykę i indywidualne konsultacje w rodzinach zastępczych zawodowych. Zakres tematyczny szkolenia został, po raz pierwszy, rozszerzony o 8-godzinną ofertę edukacyjną MiniPride dla dzieci kandydatów. Miała ona na celu, zarówno przezwyciężenie lęku małoletnich przed zmianą sytuacji rodzinnej, jak i podjęcie próby rozwiązania dylematów uczestników szkolenia. Wszystkie zajęcia poprowadziły licencjonowane trenerki - pracownicy PCPR: Dorota Kaźmierczak i Anna Wojtyra.
W panelu kończącym szkolenie PRIDE, który odbył się 16 marca w starostwie, wzięło udział 50 osób: kandydaci, rodziny zastępcze zawodowe, kuratorzy sądowi Sądu Rejonowego z Konina i Koła, dyrektor Ośrodka Adopcyjnego, asystenci rodziny powiatu konińskiego i specjaliści Zespołu ds. pieczy zastępczej.
Uroczystym momentem sesji było wręczenie przez starostę konińskiego świadectw ukończenia szkolenia dla 16 kandydatów pochodzących z siedmiu gmin powiatu konińskiego: Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Golina, Rychwał, Skulsk i Ślesin. Jak podkreślił Stanisław Bielik, dzięki realizowaniu skutecznej polityki społecznej i pracy metodycznej w obszarze dziecka i rodziny, powiat koniński pozyskał kolejne osoby profesjonalnie przygotowane do pracy z dzieckiem i rodziną w pieczy zastępczej.
Powiat koniński pozyskał kolejnych rodziców zastępczych