Podziękowania na Gali Powiatu Konińskiego

Podsumowanie minionego roku, jakim jest Gala Powiatu Konińskiego rozpoczęło się występem Kapeli „Kraciaki” z Goliny. Sześcioosobowy zespół wprowadził ponad 300-osobową publiczność w dobry nastrój. Trudno zresztą o inne samopoczucie, kiedy czas wypełniały wymienianie dokonań, podziękowania i wręczanie nagród.
Pierwsze wyróżnienia – odznakę tytułu honorowego „Zasłużony da Powiatu Konińskiego” – wręczyli starosta koniński Stanisław Bielik oraz przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego Janusz Stankiewicz. Z rąk samorządowców odebrali je Pawel Pachulski – mieszkaniec Ślesina, działacz społeczny i sportowy, miłośnik tradycji i gwary ochweśnickiej, Jerzy Łojko – historyk, regionalista, autor wielu opracowań naukowych oraz przewodników kulturowych o powiecie konińskim, a także Wojciech Kacprzak – emerytowany żołnierz, obecnie nauczyciel, prezes oddziału konińskiego Ligi Obrony Kraju.
Później przyszedł czas na wręczenie statuetek „Nagrody za działalność na rzecz rozwoju Powiatu Konińskiego”. W tym roku w czterech kategoriach otrzymali je:
- w kategorii: gospodarka: firma „Intermeble” z Sompolinka (gm. Sompolno),
- w kategorii: kultura – Teresa Olczak, plastyk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Sompolnie,
- w kategorii: sport i turystyka: Michał Wasik, prezes klubu sportowego „Sokół” Kleczew, a także Bartosz Malinowski, nauczyciel i sportowiec – siatkarz LUKS Wilki Wilczyn,
- w kategorii działalność społeczna – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rychwale nagrodzony za aktywność i kreatywność w podtrzymywaniu więzi społecznych i integracji osób starszych.
Gala, która zawsze jest okazją do prezentacji kulturalnej osób wyróżniających się w kulturze, była nią także i teraz. Na scenie oprócz wspominanej kapeli „Kraciaki” znakomicie zaprezentowała się Natalia Michalak z Kowalewka gm. Rzgów, która swoje umiejętności wokalne doskonali w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz formacja taneczna Lawina z Liśca Wielkiego, która w ubiegłym roku zdobyła wicemistrzostwo Wielkopolski w aerobiku grupowym.
Niezwykły był także finał Gali. Na scenie „Oskardu” w przepięknym koncercie wystąpiła finalistka ostatniego konkursu Eurowizji – Monika Kuszyńska. Piękna muzyka, znakomity głos i mądre słowa piosenek były przekazem prawdziwym. I właśnie tę autentyczność Moniki Kuszyńskiej widzowie przybyli Gali oklaskiwali najbardziej.
Wieczór zakończył się smacznie – swoje niezwykłe umiejętności kulinarne po raz kolejny udowodniły panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Tym razem ze Sławska, Bielaw, Marcjanek, Sycewa oraz Zarzewka. Ich tradycyjne potrawy regionalne cieszyły się dużym uznaniem gości 17. Gali.