Aktualności 2016

O ekologicznych sukcesach Powiatu Konińskiego w Warszawie

O działaniach podejmowanych przez Polskę w związku z realizacją „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009 – 2032”, rozmawiali 27 stycznia 2016 r. w Warszawie przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta koniński Władysław Kocaj.

Wizyta Andrew Morgan’a, przedstawiciela Rządowej Agencji Bezpieczeństwa i Usuwanie Azbestu w Australii, stała się okazją do dyskusji nt. realizacji „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009 – 2032”. Spotkanie, w którym uczestniczył wicestarosta koniński Władysław Kocaj oraz Halina Dąbrowska i Julia Stasińska z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa konińskiego starostwa, miało na celu przybliżenie aktualnych działań podejmowanych przez Polskę, zgodnie z założeniami wynikającymi z realizacji programu.

Podczas spotkania Powiat Koniński zaprezentował swoje dotychczasowe, 9-letnie doświadczenie w walce z azbestem. Przedstawiono działania z zakresu usuwania azbestu z terenu powiatu i pozyskiwania środków finansowych na ten cel, jak również omówiono wyniki zaktualizowanej w roku 2015 inwentaryzacji wyrobów azbestowych w powiecie – mówi Władysław Kocaj, wicestarosta koniński.

Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego omówił działania regionalne i lokalne związane z usuwaniem azbestu w woj. mazowieckim. Natomiast o zasadach dofinansowania ze źródeł Narodowego Funduszu i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mówił przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a przedstawicielka Federacji Zielonych Gaja ze Szczecina nawiązała do dotychczasowych działań, efektów i perspektyw związanych z realizacją krajowego programu oraz udziału w wielu projektach dotyczących azbestu przedstawiła.

Przedstawione działania na wielu szczeblach w Polsce pozwoliły australijskiemu przedstawicielowi Rządowej Agencji Bezpieczeństwa i Usuwanie Azbestu usystematyzować wiedzę na temat naszych krajowych działań z rakotwórczym azbestem. Ponadto spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, wiedzy, a także rozwiązań zmierzających do skuteczniejszej realizacji POKA na każdym poziomie, zarówno lokalnym (gmina, powiat, województwo), jak i ogólnopolskim.

Polska jest pierwszym krajem, który odwiedził w Europie Andrew Morgan. Z wizytą uda się jeszcze do: Niemiec, Holandii, Anglii, Szwajcarii, Włoch, Danii i Belgii.
O realizacji Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009 – 2032 rozmawiano w Warszawie
Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Koninie na spotkaniu z Andrew Morganem z Rządowej Agencji Be