Aktualności 2016

Mandat, który cieszy

Przedstawiciele dziewięciu samorządów (Powiat Koniński, Miasto Konin oraz 7 gmin: Golina, Kazimierz Biskupi, Ślesin, Kramsk, Krzymów, Stare Miasto, Rzgów) podpisali dziś (17 lutego) z samorządem Województwa Wielkopolskiego Mandat Terytorialny dla Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (KOSI). Mandat zabezpiecza dla tego obszaru funkcjonalnego kwotę prawie 30 milionów Euro na projekty rozwojowe w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020.

Wydarzenie, w którym wziął udział marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, miało miejsce w Sali Ratuszowej w Koninie. Tym samym, składając podpis na dokumencie samorządowcy zakończyli etap negocjacji projektów, na które samorząd województwa gwarantuje pieniądze z programu WRPO 2014+. W imieniu Powiatu Konińskiego Mandat Terytorialny podpisali starosta koniński Stanisław Bielik oraz wicestarosta Władysław Kocaj.

Przyjęcie Mandatu jest zwieńczeniem drogi, na którą samorządy z naszego regionu wkroczyły faktycznie w 2012 r. Wtedy Starostwo Powiatowe w Koninie otrzymało dotację na realizacje projektu „Aglomeracja Konińska – współpraca JST kluczem do nowoczesnego rozwoju gospodarczego”. Projekt ten posłużył nie tylko do diagnozy problemów rozwojowych obszaru funkcjonalnego, czy też przygotowania dokumentów strategicznych niezbędnych do aplikowania o unijne środki. Stał się też początkiem samorządowej współpracy, która w odpowiednim momencie wysłała wyraźny sygnał do władz samorządowych województwa i przypomniała o potrzebie interwencji w obszarach byłych miast wojewódzkich. Ostatecznie, oprócz specjalnego potraktowania Poznania i Kalisza z Ostrowem (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), swoje szanse poprzez obszary strategicznej interwencji (OSI) wynegocjowały także Konin, Leszno, Piła i Gniezno, a pozostałe gminy we wschodniej Wielkopolsce będą miały dodatkowe punkty w ocenie projektów konkursowych.

Zagwarantowana Mandatem Terytorialnym kwota ponad 120 milionów złotych będzie przeznaczona na 8 projektów. Cztery z nich będą finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): Stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie KOSI, Wzmacnianie zastosowania TIK w KOSI - integracja i harmonizacja referencyjnych baz danych oraz udostępnianie elektronicznych usług publicznych, Uregulowanie gospodarki wodnościekowej na terenie gmin OSI oraz Przebudowa i remont ulicy Kleczewskiej w Koninie. Pieniądze na kolejne 4 projekty pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Społecznego. Są wśród nich zadania związane z dostosowaniem kształcenia zawodowego młodzieży do potrzeb rynku pracy, wzmocnieniem kompetencji kluczowych uczniów szkół gimnazjalnych, projekt pobudzający przedsiębiorczość, a także działanie wspierające rozwój przystępnych usług społecznych. Powiat Koniński ma być liderem projektów edukacyjnych i społecznego oraz aktywnie współuczestniczyć w projekcie cyfryzacji zasobów geodezyjnych i przygotowania w tym obszarze e-usług.

Obecny w Koninie marszałek Marek Woźniak przypomniał, że Wielkopolska jest liderem spośród wszystkich województw w zaangażowaniu środków unijnych z nowej perspektywy. Zachęcał też do mobilizacji i startowania w projektach konkursowych, które każdego miesiąca są ogłaszane w naszym regionie. Szczegóły dostępne są na stronie wrpo.wielkopolskie.pl
Mandat, który cieszy