"Zielone Rymy"
Prezentacja nagrodzonych, wyróżnionych i zauważonych wierszy odbyła się 10 czerwca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie. Dokonali jej sami laureaci konkursu – autorzy utworów poetyckich, którzy inspiracje zaczerpnięte z piękna otaczającej przyrody prezentują w rymach swoich wierszy.
– Obok głośnych kampanii mówiących o pracy proekologicznej równie bardzo ważna okazuje się bardziej dyskretna, literacka ochrona natury. Autorzy i autorki wierszy zdają się dobrze rozumieć, że poezja i natura najlepiej spotykają się w obszarze tego, co dyskretne. Jest nim świat widziany przez tych, którzy patrzą uważnie, z wyczuleniem, czasem nadwrażliwością, wtedy zaczynają rozumieć, że właściwym środowiskiem życia człowieka bywają jakości ulotne i zmienne .I właśnie natura współtworzy owo wrażliwe, dyskretne środowisko naszego życia, nasyca je nastrojami, porami dnia i roku, pobudza nieoczekiwanymi widokami, zapachami i głosami – powiedział prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz. W ocenie jurora zgłoszone do tegorocznego konkursu ZIELONE RYMY wiersze pokazały, że natura i człowiek wymyślają każdego dnia sposoby na porozumienie, które buduje ich dyskretny i najmocniejszy sojusz w obronie przyrody i poezji.
Konkursowej ocenie poddano 59 wierszy nadesłanych przez 35 autorów z 13 szkół z powiatów: konińskiego, słupeckiego i tureckiego. Dokonał jej prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz, historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki, pracownik Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Dzięki wnikliwej analizie nadesłanych dzieł, do grona mistrzów pióra dołączyli uczniowie Gimnazjum w Słodkowie (Powiat Turecki): Dominik Bilkowski, Patrycja Resel i Julia Lament, Wśród wyróżnionych znaleźli się: Katarzyna Bojarska (Liceum Ogólnokształcące w Słupcy), Klaudia Jasiakiewicz (gimnazjum w Słodkowie), Julia Kochańska (Gimnazjum nr 1 w Koninie), Alicja Szafrańska (Liceum Ogólnokształcące w Sompolnie) i Brygida Urbaniak (Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie). Według eksperta, godne zauważenia były także wiersze gimnazjalistów z powiatu konińskiego: Wiktorii Budzińskiej, Weroniki Dąbrowskiej i Szymona Korcza (Kramsk), Jacka Dobrzyckiego (Kleczew), Dominiki Grobelnej (Golina), Olgi Książczak (Rychwał), Julii Lament i Patrycji Resel (Słodków), Justyny Lorenckiej (Wilczyn), Dominika Pietrzaka (Sławsk), Alicji Szafrańskiej (Sompolno) oraz Mariusza Wieczorka (Rychwał).– Zainteresowanie młodzieży Powiatowym Konkursem Poetyckim ZIELONE RYMY, z roku na rok jest coraz większe. Udział w nim pozwala młodym wieszczom zaprezentować, na kartach wydawanego corocznie tomiku wierszy, swoją wrażliwość oraz dorobek twórczy inspirowany świadomością ekologiczną – dodaje Halina Dąbrowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Koninie.
Podczas uroczystości zaprezentowano film przyrodniczy „Wielkopolskie Rezerwaty Przyrody – Rezerwaty Leśne” nawiązujący swym przekazem do tematyki konkursu łączącego twórczość poetycką z wrażliwością ekologiczną. Obejrzeli go zaproszeni goście: Magdalena Kowalczyk, kierownik Działu Ochrony Środowiska Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie, Halina Dąbrowska naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Koninie, Izydora Smakulska asystentka Posłanki do Parlamentu Europejskiego Krystyny Łybackiej, autorzy wierszy, ich nauczycie i opiekunowie, a także najbliżsi towarzyszący uczniom.
Organizatorami konkursu poetyckiego byli: MZGOK w Koninie, Starostwo Powiatowe w Koninie, Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie. Nagrody książkowe dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych ufundowało konińskie Starostwo. Wydanie tomiku z wierszami sfinansował MZGOK w Koninie.