Skocz do zawartości

Aktualności 2015

Aktualności

Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych

Wrzesień, to Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych, obchodzony na całym świecie. To dobry moment, by dowiedzieć się więcej o nowotworach, dotykających kobiet.
 
O raku jajnika i raku szyjki macicy mówi się coraz więcej i częściej. W polskim społeczeństwie wciąż pokutują jednak liczne błędne przekonania na ich temat. We wrześniu na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. To dobra okazja, by dowiedzieć się więcej o tego rodzaju nowotworach.
 
Współczesna medycyna udowadnia, że raka jajnika nawet w zaawansowanym stadium rozwoju można leczyć. Szanse na przeżycie 5-letnie znacznie wzrastają, jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta i istnieje możliwość usunięcia wszystkich zmian nowotworowych. Ogromne znaczenie dla powodzenia terapii ma naturalnie nastawienie psychiczne.
 
Z bezpłatnych badań przesiewowych w naszym kraju korzysta średnio jedynie ok. 22 proc. kwalifikujących się do programu kobiet. Dlatego tak potrzebne są wciąż takie inicjatywy edukacyjne jak Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych.
 
Na raka jajnika można zachorować w każdym wieku, choć prawdą jest, że najczęściej choroba jest diagnozowana u osób powyżej 50. roku życia. Rak jajnika nie bez powodu nazywany jest „cichym zabójcą kobiet”. Rozwija się skrycie, nie dając we wczesnych stadiach rozwoju praktycznie żadnych charakterystycznych objawów. Nowotwór daje znać o sobie dopiero, gdy zaczyna rozprzestrzeniać się do okolicznych narządów. Wówczas kobiety mogą odczuwać takie dolegliwości jak: częste wzdęcia, pełność w śródbrzuszu lub nadbrzuszu, zwiększający się obwód pasa mimo braku zmiany diety.
 
Niestety, nie istnieją testy przesiewowe w kierunku raka jajnika, czy też inne profilaktyczne badania, które pozwoliłyby wcześnie wykryć ten nowotwór. W badaniu ginekologicznym i w trakcie USG lekarz może stwierdzić jedynie niepokojące zmiany na jajnikach. Natomiast diagnozę postawić można dopiero po dokładnej analizie histopatologicznej pobranego materiału. Na świecie prowadzone są badania kliniczne nad metodami skutecznej diagnostyki wczesnego raka jajnika – sprawdza się m.in. efektywność badania markerów nowotworowych, takich jak CA-125 w krwi. Jednak wczesna diagnostyka tego nowotworu to wciąż wyzwanie dla medycyny.
 
Według aktualnie obowiązujących standardów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, u kobiet, które nie znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, cytologia powinna być przeprowadzana co trzy lata, o ile poprzednie dwa badania, wykonane w odstępie jednego roku, nie wykazały odstępstw od normy. W Polsce prowadzony jest program badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Dzięki regularnym badaniom cytologicznym można wykryć zmiany przedrakowe, nie dopuszczając do rozwoju nowotworu lub zmiany wczesne, dające większe szanse na całkowite wyleczenie. W Polsce systematycznie spada liczba zachorowań na złośliwego raka szyjki macicy, rośnie też liczba raków szyjki macicy wykrywanych w bardzo wczesnym stadium. Można interpretować te zmiany, jako zasługę profilaktyki wtórnej, czyli właśnie upowszechnienia cytologii.
 
W ramach kampanii „Dla niej. Możemy więcej” ze strony www.dlaniejmozemywiecej.pl można bezpłatnie pobrać poradniki dla kobiet zmagających się z nowotworem strefy intymnej, ich partnerów i bliskich. Partnerami kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej” są: Stowarzyszenie Magnolia (Kontakt: ul. 3 Maja 1-3, 62-500 Konin, e-mail: biuro@stowarzyszenie-magnolia.org), Stowarzyszenie SANITAS, Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
 
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting