Skocz do zawartości

Wrzesień

Aktualności

Narodowe czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

Samorządowcy, ludzie kultury i dziennikarze oraz młodzież z Konina i powiatu konińskiego, wzięli udział w wielkim Narodowym Czytaniu "Lalki" Bolesława Prusa. 

W pierwszy weekend miesiąca (5 września 2015 roku) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie rozbrzmiały fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa – jednego z najwybitniejszych dzieł polskiego realizmu, ukazującego obraz XIX-wiecznego społeczeństwa. Wstęp do powieści przeczytał wiceprezydent Miasta Konina Sebastian Łukaszewski, a zakończenie starosta koniński Stanisław Bielik. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli: Witold Nowak – naczelnik wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Koninie, Zena Sroczyńska – kierownik wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Koninie, Piotr Rybczyński – prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina. W roli Izabeli Łęckiej zaprezentowała się Agnieszka Niekochańska – dyrektor Zespołu Szkół w Liściu Wielkim, a Lech Stefaniak – dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie wcielił się w rolę Wokulskiego. Swoją interpretację przedstawiła również Joanna Sypniewska – dziennikarka Radia ZET Gold.

Ideą, zainicjowanej przez Prezydenta RP akcji Narodowe Czytanie, jest prezentacja klasycznych dzieł polskiej literatury, wzmacnianie poczucie wspólnej tożsamości, a także promocja zanikającego w dzisiejszych czasach czytelnictwa.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie
Henryk Janasek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie
Stanisław Bielik – starosta koniński
Sebastian Łukaszewski – wiceprezydent Miasta Konina
Zena Sroczyńska – kierownik wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Koninie
Witold Nowak – naczelnik wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Koninie
Wręczenie uczestnikom Narodowego Czytania dzieł Bolesława Prusa
Uczestnicy akcji Narodowe Czytanie
Lech Stefaniak – dyrektor Muzeum Okręgowego w Koninie
Występ Zespołu "Uśmiech" z Liśca Wielkiego
Goście akcji Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting