Wiosna na konińskich szlakach

Cieplejszy wieje wiatr, znów nam ubyło lat, wiosna, wiosna w koło! – tak śpiewali Skaldowie dokładnie cztery dekady temu, i ten radosny refren do dziś nie stracił na aktualności. Najpiękniejsza pora roku niesie jednak natchnienie nie tylko artystom, ale pobudza też wszystkich miłośników aktywności i ruchu na świeżym powietrzu.

Nic dziwnego, że pierwsze ciepłe dni dodają odwagi rowerzystom, a poczynając od początku maja parki i ścieżki zapełniają się biegaczami i rolkarzami. Za nami przypadające tradycyjnie na majowy weekend otwarcie sezonu grillowego, a już wkrótce żeglarze i kajakarze rozpoczną sezon aktywności na wodzie. Niezależnie jednak od tego, czy kręcą Was dwa kółka czy konie mechaniczne, wypoczynek na leżaku czy w biegu, znajdziecie coś dla siebie w ofercie turystycznej subregionu konińskiego.

Region dla aktywnych

Już 16 maja nie lada gratka dla biegaczy, czyli 17. Ogólnopolski Bieg Milowego Słupa, a w kolejny weekend odbędzie się uroczyste otwarcie sezonu sportowo-turystycznego w kleczewskim Parku Rekreacji i Aktywności Fizycznej. Zwolenników nordic walking skuszą rajdy w Golinie i Kleczewie, a rolkarzy nocna jazda z grupą Nightskating Konin. A przecież to dopiero początek sportowych atrakcji w regionie, bo na amatorów aktywnego wypoczynku czeka jeszcze Garmin Iron Triathlon, regaty żeglarskie, rajdy rowerowe i wiele, wiele innych.

Zakręcone kółka dwa

Region koniński od wielu lat jak magnes przyciąga miłośników dwóch kółek. Czeka tu na nich ponad 20 tras rowerowych, poprowadzonych wzdłuż brzegów jezior oraz rezerwatów przyrody, o łącznej długości blisko 600 km. 16 maja gmina Krzymów zaprasza na rajd, połączony z inauguracją nowej trasy rowerowej, czyli Szlaku Dwóch Wież, wyznaczonego w sercu Rezerwatu Przyrody Złota Góra, od wieży widokowej na Złotej Górze, do nowej wieży w Paprotni. Stworzone specjalnie z myślą o rowerzystach, przejrzyste i poręczne mapy rowerowe, są dostępne w Centrum Informacji Turystycznej w Koninie, a także do pobrania w wersji elektronicznej ze strony internetowej www.lotmarina.pl.

Z wiosłem i pod żaglami

Subregion koniński to dla amatorów sportów wodnych prawdziwa ziemia obiecana. Już 26 maja na wodach Jeziora Ślesińskiego inaugurację sezonu żeglarskiego przygotowuje Koniński Okręgowy Związek Żeglarski, a w Starym Mieście na miłośników mocnych wrażeń czekają zawody windsurfingowe. Poczynając od 1 czerwca zmieniają się godziny pracy śluz na Kanale Warta-Gopło, uwzględniające większy ruch na tym odcinku Wielkiej Pętli Wielkopolski. 11 lipca natomiast, już po raz szósty, odbędzie się największy w Wielkopolsce Wschodniej spływ kajakowy, czyli organizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną „Marina” spływ „Szlakiem śluz WPW”. Szczegółów dotyczących imprezy już dziś można szukać na stronie stowarzyszenia: www.lotmarina.pl.

Na kulturalnych szlakach

Zbliżające się wakacje nie oznaczają bynajmniej urlopu od kultury. Miłośników muzyki i sztuki czeka na ziemi konińskiej istna uczta dla ducha. 16 maja do wspólnego świętowania Europejskiej Nocy Muzeów zaproszą placówki kulturalne z Konina: Muzeum Okręgowe oraz Centrum Kultury i Sztuki. W kolejny weekend Konin zyska status lokalnej stolicy jazzu, a to za sprawą XXII Festiwalu Jazzonalia. Czerwcowe tygodnie również przyniosą moc wrażeń, najpierw podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Tańca, a następnie w trakcie krajowego święta filmu, czyli 61. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich. Jeśli to jeszcze za mało, kolejne letnie dni dostarczą wielu kulturalnych doświadczeń, w ramach świąt gminnych, przeglądów muzycznych oraz juwenaliów.

Szukajcie, a znajdziecie

Propozycje imprez sportowych, turystycznych i kulturalnych, które czekają na odwiedzających Konin i okolice, można by mnożyć i wymieniać w nieskończoność. Wystarczy jednak po prostu śledzić stronę www.turystyka.konin.pl, gdzie na bieżąco zamieszczane są najświeższe informacje, dotyczące oferty kulturalnej i sportowej subregionu. Już od 1 czerwca zmieniają się także godziny pracy Centrum Informacji Turystycznej w Koninie. Pracownicy CIT czekają na Was od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00, a dodatkowo także w soboty, między godziną 10:00 a 14:00.

Ĺšródło: Lokalna Organizacja Turystyczna MARINA