Skocz do zawartości

Lipiec

Aktualności

Wojowie w Sławsku

Festiwal Historii i Kultury im. Marcina ze Sławska herbu Zaremba, który odbył się 12 lipca 2015 r. w Sławsku, na krótką chwilę przeniósł w zamierzchłe czasy uczestników wydarzenia.

W niedzielne, słoneczne popołudnie mieszkańcy powiatu konińskiego na krótką chwilę przenieśli się w zamierzchłe czasy i poczuli atmosferę średniowiecza. Taki nastrój zapanował podczas Festiwalu Historii i Kultury im. Marcina ze Sławska herbu Zaremba dzięki grupie rekonstrukcyjnej Drużyna Warcianie z Lądu. Artyści odtworzyli zwyczaje oraz codzienne życie rodzinnej wsi, w której się urodził i bytował znamienity rycerz Marcin. Akcentem dowodzącym o waleczności Marcina był pokaz inscenizacji „Bitwa pod Grunwaldem” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Sławsku. Uczestnicy festiwalu mogli rozsmakować się w staropolskich potrawach, które specjalnie na tę okazję przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sławsku, mogli przymierzyć epokowe stroje. Najmłodszym uczestnikom, dla uprzyjemnienia i uatrakcyjnienia czasu, organizatorzy dedykowali konkurs „Jak wyobrażam sobie Rycerza Marcina”, starsi sprawdzili swoją wiedzę ze znajomości historii Sławska, natomiast rodziny uczestniczyły w grze terenowej rozwiązując zadania spójne z tematyką festiwalu. Po tak emocjonującym dniu, biesiadującym przy ognisku, niebo nad Sławskiem rozświetliły sztuczne ogni.

Z pomysłem zorganizowania tego wydarzenia wyszli młodzi, aktywny i ambitni członkowie naszego stowarzyszenia, którym zależy na pielęgnowaniu tradycji oraz historii Sławska. Wykorzystując istotny atut naszej miejscowości – przeszłość walecznego Marcina – zależy nam, aby Festiwal Kultury w Sławsku stał się przedsięwzięciem, które z roku na rok zyskiwać będzie swoich zwolenników i kojarzony będzie głównie ze Sławskiem. Festiwal ma duży potencjał i w przyszłości może stać się ważnym wydarzeniem, które będzie budowało wizerunek powiatu – mówiła Teresa Kwiatkowska, przewodnicząca KGW Sławsk.

Ideą festiwalu było upamiętnienie 605. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, w której uczestniczył waleczny Marcin. Organizatorami wydarzenia byli: Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku, Pracownia Sławsk, Ochotnicza Straż Pożarna w Sławsku, Rada Sołecka i Zespół Szkół w Sławsku. Patronat honorowy objął Starosta Koniński.
Grupa rekonstrukcyjna "Drużyna Warcianie" z Lądu
Staropolskie potrawy przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sławsku
Uczestnicy konkursu
Inscenizacja
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting