Powiosłowali z nurtem przygody

119 kajakarzy, 60 kajaków, 20 wolontariuszy i pięć motorówek zabezpieczających imprezę – tak wyglądał VI spływ kajakowy „Szlakiem śluz Wielkiej Pętli Wielkopolski” w liczbach, które nie oddają emocji i wrażeń zapewnionych uczestnikom przez Lokalną Organizację Turystyczną „Marina”.

Tegoroczny spływ poprowadzony został trasą rzadko wykorzystywaną w dotychczasowej historii spływów organizowanych przez „Marinę”. Kajakarze wystartowali z plaży w Łuszczewie, na brzegu Jeziora Gopło. Pierwsze kilometry trasy wiodły przez malownicze wody polodowcowego jeziora, położonego na Obszarze Natura 2000. Następnie uczestnicy wpłynęli na wody Kanału Ślesińskiego, a stamtąd na Jezioro Czarne i Ślesińskie. – W nazwie imprezy od zawsze pojawiają się śluzy, i dbamy o to, by co roku znalazły się na trasie spływu. Tym razem kajakarze musieli pokonać śluzę w Koszewie oraz Gawronach. To część spływu, która zawsze przynosi najwięcej emocji i wrażeń, zwłaszcza dzieciom – mówi kierownik biura LOT oraz komandor spływu, Aneta Mizgalska. Łącznie kajakarze pokonali w tym roku około 20 kilometrów i, inaczej niż bywało w latach poprzednich, musieli liczyć głównie na siłę własnych mięśni. Szlak w tym roku wiódł wyłącznie przez odcinki jezior i kanałów, gdzie nie można liczyć na pomocny nurt, tak jak na rzece. Przez to trasa była bardziej wymagająca – podkreśla Aneta Mizgalska. Na mecie spływu w Ślesinie na uczestników czekał ciepły posiłek oraz namiot Centrum Informacji Turystycznej, w którym złaknieni wiedzy kajakarze i plażowicze mogli zapoznać się z informacją na temat turystyki, nie tylko wodnej, w subregionie konińskim.

Spływ kajakowy „Szlakiem śluz…” to wydarzenie z sześcioletnią już historią, które przez ten czas doczekało się statusu jednej z największych i najbardziej wyczekiwanych imprez kajakarskich w subregionie. Pytania o spływ docierają do nas na wiele miesięcy przed rozpoczęciem naboru, miejsca rozchodzą się w ciągu zaledwie kilku dni, a zgłoszenia napływają nie tylko z całej Wielkopolski, ale także Śląska i Mazowsza – mówi Aneta Mizgalska. W tym roku spływ doczekał się także prawdziwie mistrzowskiej obsługi – za opiekę medyczną i techniczną nad uczestnikami odpowiadali bowiem druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Licheniu Starym, czterokrotni laureaci mistrzostw Polski w ratownictwie wodnym.

Realizacja VI spływu kajakowego „Szlakiem śluz Wielkiej Pętli Wielkopolski” współfinansowana była ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak.
W tle zabytkowy, dawny kościół parafialny w Warzymowie– architektura gotycka
Powiosłowali z nurtem przygody po jeziorze Czarnym
Niewątpliwą atrakcją spływu było śluzowanie kajaków