Odeszła Anna Bednarz-Śliwowska

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Anny Bednarz-Śliwowskiej, Prezesa Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem oraz oddziału terenowego w Koninie.

Panią prezes Annę Bednarz-Śliwowska zapamiętamy wszyscy jako osobą szczególnie zaangażowaną w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych w Koninie i powiecie konińskim. Zawsze z oddaniem wspierała osoby potrzebujące oraz rozwiązywała ich problemy. Bardzo mocno odczuwamy te stratę – mówi Małgorzata Waszak, starosta koniński.

Anna Bednarz-Śliwowska w 2010 r. zainicjowała powstanie pierwszego w naszym regionie Zakładu Aktywności Zawodowej w Posadzie (gm. Kazimierz Biskupi), zagwarantowała miejsca pracy wielu osobom z powiatu i Konina ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Początkowo realizowano zadania z zakresu usług cateringowo-kulinarnych, poligraficzno-reklamowych, krawieckich oraz sprzątających. Z czasem poszerzono działalność o inne usługi. Pani Anna wielokrotnie zapewniała, że osoby niepełnosprawne mogą stać się częścią społeczeństwa i brać na siebie wiele obowiązków. Trzeba im tylko na to pozwolić. To czego potrzebują osoby upośledzone umysłowo, to włączenie ich we wszystkie dziedziny życia i role społeczne. ZAZ w pełni realizował to zadanie, przygotowując osoby z niepełnosprawnością intelektualną do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie na miarę ich indywidualnych możliwości.

Pożegnanie i pogrzeb Anny Bednarz Śliwowskiej odbędzie się w czwartek o 12.00 w kaplicy cmentarnej w Koninie-Gosławicach.

Doświadczenie zawodowe i osiągnięcia Anny Bednarz-Śliwowskiej:
  • W okresie 1986 – 1993 – terapeuta zajęciowy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie (praca z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną na oddziale rehabilitacji;
  • W latach 1993 – 2010 – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji „Mielnica” (współtwórca i pomysłu i utworzenia tego Warsztatu);
  • Od 1985 roku członek Towarzystwa Walki z Kalectwem, a od 1999 r. do nadal Prezes Oddziału Konińskiego tego Stowarzyszenia;
  • Inicjatorka i twórczyni Zakładu Aktywności Zawodowej w Posadzie. Od roku 2010 pełniąca funkcję Dyrektora;
  • Od 2009 Prezesa Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem;
  • Od 2010 Prezesa Towarzystwa Walki z Kalectwem oddział w Koninie;
  • Od maja 2012 roku Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem;
  • W roku 2013 twórca Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych „GRODZKA”  w Koninie oraz współtwórca Spółdzielni Socjalnej „KAZIMIERZANKA” w Kazimierzu Biskupim;

Wyróżnienia:
  • Rok 2008 – uhonorowana odznaką PRZYJACIEL DZIECKA przyznaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Koninie oraz tytułem CZŁOWIEKA ROKU Uhonorowana przyznawanym przez Prezydenta Miasta Konina;
  • Rok 2009 – brązowy Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP;
  • Rok 2012 – srebrny Krzyż  Zasługi przyznany przez Prezydenta RP
  • Rok 2014 – wyróżniona tytułem honorowy „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego”, przyznawanym przez Zarząd Powiatu Konińskiego.
Anna Bednarz-Śliwowska