IV Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu Starym

Coś dla ducha i coś dla ciała. Kobiety z całego kraju, zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich, przyjechały do Lichenia na IV Ogólnopolską Pielgrzymkę Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z terenów Wiejskich (13-14.09).

Sobotnio-niedzielne spotkanie miało dwa wymiary – kulturalny oraz duchowy. W sobotę, 13.09, panie zaprezentowały swoje zdolności wokalne, kulinarne oraz rękodzielnicze. Na parkingu znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego Jeziora Licheńskiego od godz. 14 trwał jarmark kulturowy. Na scenie zespoły ludowe prezentowały dorobek artystyczny poszczególnych regionów Polski, natomiast na stoiskach usytuowanych nieopodal można było skosztować regionalnych potraw, ciast i nalewek. W tym roku kulinarnym tematem przewodnim były pierogi: z mięsem, grzybami, ryżem, soczewicą, ale także na słodko.

W komisji oceniającej dokonania kulinarne byli: Katarzyna Żak, ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego Sanktuarium, Małgorzata Matusiak oraz Witold Nowak, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Koninie, Ewelina Rapeła – z-ca Naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Koninie i Danuta Plucińska, specjalista ds. kultury Starostwa Powiatowego w Koninie.

Zaproszenie przyjęła także Małgorzata Waszak – Starosta Koniński, która nie kryła radości, że licheńskie spotkanie osób z terenów wiejskich na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń na kulturalnej mapie powiatu. Co więcej, cieszyć może fakt, że dzieje się to w Licheniu, a więc miejscu tak doskonale znanym całej Polsce. „Powiat koniński ma dla kobiet ogromne serce, chociażby z tego powodu, że jestem starostą i jestem kobietą. Te działania i aktywność kobiet bardzo popieram. Panie z jednej strony się bawią, a z drugiej kultywują tradycję polską swoich regionów, zarówno kulturalną, jak i kulinarną” – powiedziała.
Starosta zwróciła także uwagę na to, iż wśród kobiet należących do KGW, obecnych w Licheniu, było bardzo dużo młodych, wchodzących dopiero w życie pań, które przejmują zwyczaje swoich matek, babć i z dumą prezentują dorobek zarówno swój, swoich przodków, jak i regionów, z których przyjechały.

Gościem specjalny była Katarzyna Żak, aktorka znana szerokiej publiczności z roli Solejukowej w popularnym serialu TVP „Ranczo”.
„Dla mnie przyjazd i zobaczenie radosnych, dojrzałych kobiet zrzeszonych w grupy, które robią coś dobrego, a przede wszystkim coś dla siebie, przekazują tradycje następnym pokoleniom, przy tym spotykają się razem, nie siedzą samotnie w domu, nie frustrują się, tylko odnajdują się świetnie w małych społecznościach to jest coś fantastycznego, co mogę tylko podziwiać” – powiedziała aktorka.

Ocenie poddano również rękodzieło. W zespole oceniającym byli: Mariusz Zaborowski, burmistrz miasta i gminy Ślesin oraz nowy proboszcz licheńskiej parafii, ks. Henryk Kulik MIC.
„Myślę, że sam pomysł zorganizowania takiego spotkania jest bardzo dobry bo to jednoczy ludzi, pokazuje bogactwo tego, co jest w regionach, ale też ukazuje bogactwo samych ludzi, którzy swoje serce wkładają w przygotowanie różnych ozdób, potraw. Pokazują, że to nie jest przeżytek dawnych wieków, ale jeszcze dzisiaj trwa, że te tradycje się pielęgnuje” – powiedział kapłan.

Dla kobiet, które przybyły do Lichenia, najważniejsza była możliwość spotkania się i wymiany doświadczeń. Rywalizacja zdecydowanie odeszła na drugi plan. Wiele kół, spośród tych, które przybyły do Lichenia, utworzono niedawno. Do takich należały powstałe przed czterema laty KGW z miejscowości Leszczyny w gminie Górno, w województwie świętokrzyskim.
„Spotkałyśmy się z kilkoma koleżankami na herbacie i pomyślałyśmy, że dobrze byłoby założyć koło gospodyń u nas, żeby coś zrobić dla mieszkańców Leszczyn. Co roku robimy dla starszych dzień seniora, a dla dzieci festyn na dzień dziecka” – powiedziała pani Barbara Kundera, przewodnicząca Koła.

Zwieńczeniem zjazdu była uroczysta niedzielna Msza św. w licheńskiej bazylice o godz. 12:00. Liturgii przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Organizatorem IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich do Lichenia było Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Ślesin. Patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin, Starostwo Powiatowe w Koninie oraz Ministerstwo Rolnictwa. W pielgrzymce wzięło udział ok. 5 tysięcy kobiet.
Gmina Łanięta
Agnieszka Radomska, Ewcin (gm. Będków)
KGW Wola Jachowa
Gmina Zamość