Powiat koniński zakończył kwalifikację wojskową

Prawie 98 % stawiennictwem zakończyła się 24 marca 2014 r. kwalifikacja wojskowa w powiecie konińskim.

940 mieszkańców powiatu konińskiego z rocznika 1995, 8 z roczników starszych oraz 21 kobiet stanęło przed Powiatową Komisję Lekarską Nr 1 w Koninie. Tegoroczna kwalifikacja rozpoczęła się 3 lutego, a obowiązek stawiennictwa miało 965 osób.

Spośród wezwanych do kwalifikacji wojskowej z rocznika podstawowego aż 878 osobom przyznano kategorię A i uznano je za zdolne do odbywania służby wojskowej. W tej grupie znalazły się także wszystkie osoby z roczników starszych i kobiety. Orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i kategorię D otrzymało 41 osób. Natomiast za całkowicie niezdolnych, z kategorią E, uznano 21 przedpoborowych.

Komisja lekarska poza wywiadem i badaniem uwzględniała dokumentację medyczną przedstawioną przez osoby badane, a w razie podejrzenia choroby lub ułomności w przypadkach wątpliwych kierowała kwalifikowanych na dodatkowe badania specjalistyczne.

W bieżącym roku na badania dodatkowe skierowano 21 osób. W wszystkich przypadkach było to skierowanie do okulisty.

Tegoroczny pobór podobnie jak poprzednie przebiegał w spokojnej atmosferze. Nie stwierdzono przypadków zakłócania porządku przez osoby oczekujące na badanie. Bardzo duża w tym zasługa wieloletniej współpracy Starostwa Powiatowego w Koninie z Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego (dawnego Zespołu Szkół Medycznych w Koninie).
Powiat koniński zakończył kwalifikację wojskową