Powiat Koniński na targach HISWA Boat Show w Amsterdamie

Wielka Pętla Wielkopolski - największy projekt promocji turystycznej po raz drugi w tym roku trafił do holenderskich klientów. Na targach HISWA Boat Show w Amsterdamie stoisko przygotowane przez Wielkopolską Organizację Turystyczną - lidera projektu - było jedynym regionalnym stoiskiem z Polski.

Holandia, kraj kanałów i rzek, z bezpośrednim dostępem do żeglugi atlantyckiej to miejsce, gdzie oprócz miliona rowerów, na każdym kroku spotykamy łodzie, barki, żaglówki, hausboty, czy kajaki. Dlatego amsterdamskie targi "Boat show" przyciągają wypożyczalni sprzętu, właścicieli marin i ośrodków żeglarskich, producentów sprzętu pływającego oraz jego wyposażenia (silników, pokładowego sprzętu elektronicznego), czy też wypożyczalni łódek. W tym różnorodnym wodniackim świecie nie zabrakło w tym roku Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, która promuje Wielką Pętlę Wielkopolski - drogę wodną o długości prawie 700 km. Powiat Koniński wspólnie z miastem Konin oraz gminami Ślesin i Skulsk są partnerami projektu.

- Nasz region na Wielkiej Pętli jest najatrakcyjniejszy. Mamy rzekę Wartę, kanały ze śluzami, jeziora, mariny, ośrodki wypoczynkowe i sporo atrakcji w bliskiej odległości od tej drogi wodnej. Nie może brakować naszej oferty na targowych imprezach, na których prezentuje się Wielkopolska Organizacja Turystyczna - mówi Małgorzata Waszak starosta koniński, która odwiedziła targi w Amsterdamie z pracownikami Wydziału Promocji i Rozwoju konińskiego Starostwa, a także dziewięcioma radnymi Komisji Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Dzięki współpracy naszego regionu z Polskim Ośrodkiem Informacji Turystycznej w Amsterdamie, na stoisku targowym Wielkopolski i jej projektu pojawili się  przedstawiciele mediów, w tym największego holenderskiego dziennika "De Telegraaf". W ich obecności  prezentowano atuty Wielkiej Pętli oraz częstowano tradycyjnymi polskimi potrawami - żurkiem, pyrami z gzikiem i rogalami świętomarcińskimi. Wśród napojów nie zabrakło też wina z konińskiego produkowanego przez koniński "Vinkon".

- Cieszymy się, że dzięki projektowi Wielkiej Pętli o naszych atrakcjach możemy informować turystów w Polsce, Niemczech i Holandii. W tym roku targową promocję wzmocni przecież kosztująca prawie 3 miliony złotych kampania promocyjna w mediach ogólnopolskich, na billbordach i w Internecie. Dodatkowo powiat koniński - w miarę swoich możliwości - będzie przypominał turystom, że Wielka Pętla Wielkopolski najatrakcyjniejsza jest właśnie w Koninie i okolicach - mówi Małgorzata Waszak, starosta koniński i prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Marina".

Przed turystyką w naszym regionie pojawiła się też szansa na przeprowadzenie badań ruchu turystycznego i przygotowanie strategii działania tej branży. - Dzięki oszczędnościom przetargowym w projekcie Aglomeracji Konińskiej mamy środki na te zamierzenia. Jeśli Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zgodzi się na wykonanie badań i strategii, rozpoczniemy je jeszcze w tym sezonie turystycznym - dodaje Małgorzata Waszak.

Powiat koniński to miejsce, które rokrocznie odwiedzane jest przez tysiące turystów - miłośników wody i atrakcji z nią związanych. Przyjeżdżają tu żeglarze, motorowodniacy, windsurferzy, kajakarze, wioślarze, a od ubiegłego roku - po otwarciu wyciągu w ośrodku Delfin - również wakeboardziści. Oprócz tego setki tysięcy osób odwiedza sanktuarium maryjne i znajdującą się tam bazylikę w Licheniu.
Targi HISWA Boat Show w Amsterdamie