Europejski Powiat na 10-lecie Polski w Unii

Barwy narodowe malowali na twarzach animatorzy z Domu Kultury w KramskuOd europejskiej parady rozpoczął się w czwartek (1 maja) w Kramsku eurofestyn „Powiat Koniński dla Europy”. Dekadę obecności w Unii Europejskiej na scenie amfiteatru barwnymi prezentacjami opisali uczniowie szkół z gminy Kramsk oraz szkół ponadgimnazjalnych z Sompolna, Kleczewa i Żychlina.

- Dokładnie 10 lat temu w tym samym miejscu organizując festyn, byliśmy jeszcze pełni obaw o przyszłość naszego kraju w zjednoczonej i powiększonej o Polskę Europie. Dziś, choćby spoglądając na wystawę inwestycji, jakie zrealizowano w gminach powiatu konińskiego widzimy, że to była dobra decyzja – mówił Józef Drop, wójt Kramska, który przywitał gości przybyłych 1 maja nie tylko z gminy, ale z całego powiatu konińskiego.
Dziesięciolecie polskiej obecności we wspólnocie europejskiej było okazją do przypomnienia korzyści, jakie mieszkańcy powiatu konińskiego odnieśli po tej akcesji. Wspomniała o nich starosta koniński Małgorzata Waszak, która uczestnikom festynu szczelnie wypełniającym kramski amfiteatr, przypomniała kwotę prawie 1,5 miliarda złotych, jaka dzięki projektom unijnym zasiliła region koniński, przyczyniając się do powstania wielu ważnych dla jego rozwoju inwestycji.
Przedsięwzięcia te mogli zobaczyć na wystawie wszyscy, którzy dotarli w czwartek do Kramska. Na planszach obok amfiteatru przedstawiono 30 najważniejszych dla samorządów gminnych i Powiatu Konińskiego projektów. Spośród nich, przez dwa tygodnie kwietnia, internauci na stronie konin24.info wybierali „Unijną Inwestycję Dekady”. Tytuł ten przypadł ostatecznie gminie Rychwał za rewitalizację miejscowego rynku. W czasie festynu głosowali natomiast mieszkańcy Kramska, którzy Nagrodę Publiczności przyznali zbudowanemu z wykorzystaniem środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 placowi zabaw w Kramsku.

Czwartkowy eurofestyn w Kramsku był pełen europejskich atrakcji. Pierwszą z nich były prezentacje krajów europejskich przygotowane przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na scenie mogliśmy zobaczyć szwedzką „Abbę”, tancerki z paryskich teatrów, piłkarzy z niemieckich klubów, czy polskie tańce narodowe. Niezwykłą i bardzo smaczną atrakcją były europejskie potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z kilku gmin powiatu konińskiego. Organizatorzy festynu – Urząd Gminy w Kramsku i Starostwo Powiatowe w Koninie zadbali też o najmłodszych. Dzięki ich staraniom, każdy występujący na scenie uczeń otrzymał upominek, zestaw unijnych materiałów otrzymały również szkoły. Nagrody i dyplomy trafiły też do gimnazjalistów - uczestników konkursu plastycznego pt. „Jak fundusze unijne zmieniły moją okolicę?” Dla najmłodszych przygotowane były inne atrakcje m.in dmuchane zamki, trampoliny, a animatorzy malowali dzieciom twarze w unijne emblematy. Jedną z dodatkowych atrakcji był pokaz ratownictwa przygotowany przez konińską straż pożarną oraz ratowników Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie.

Przez cały czas trwania festynu zainteresowani pozyskaniem dotacji z programów w nowej perspektywie unijnej mogli odwiedzać wspólny namiot Punktu Informacyjnego Funduszy Unijnych działającego przy konińskim Starostwie, Agencji Rozwoju Regionalnego z Konina, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej z Poznania oraz stowarzyszeń.
Festyn zakończył występ kapeli „Z kopyta” oraz pierwsza w tym roku zabawa majówkowa.

Laureatem konkursu "Unijna inwedtycja dekady" została Gmina Rychwał
Parada europejska
Uczestnicy eurofestynu
Eurofestyn