Koniec wiosennych podtopień?

Obniżenie poziomu wody na zbiorniku Jeziorsko o pół metra zadeklarował wczoraj (27 lutego) w Koninie Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Decyzja taka, dla wielu rolników mających swoje uprawy w dolinie Warty, oznaczać może koniec wiosennych podtopień.

O konieczności rozwiązania problemów podtapianych gruntów, rolnicy z powiatów kolskiego, konińskiego i słupeckiego przekonywali się niemal co roku, kiedy w powodu zbyt obfitych zrzutów z Jeziorska woda zalewała ich grunty. Po wieloletnich nieudanych próbach zmiany sytuacji, pojawiła się wreszcie szansa na rozwiązanie problemu.
Podczas czwartkowego spotkania, w którym udział wzięli Stanisław Gawłowski – sekretarz statu w Ministerstwie Środowiska Sekretarz Stanu, Piotr Florek - wojewoda wielkopolski, Krzysztof Grabowski - członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, posłowie oraz samorządowcy regionu konińskiego, dyskutowano na temat zrzutów wody ze zbiornika Jeziorsko.
Rolnicy oraz mieszkańcy terenów położonych poniżej Jeziorska, zwracali uwagę na zbyt wysoki poziom wody utrzymywany w zbiorniku, co powodowało - nie tylko w sytuacjach kryzysowych - duże zrzuty wody do doliny Warty. Skutkiem takiego postępowania były częste podtopienia gruntów rolnych, gospodarstw i domów położonych poniżej zbiornika, m.in. głównie w tzw. polderze Golina. Dlatego też, przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej apelowali o zwiększenie rezerwy powodziowej zbiornika w celu ochrony terenów rolniczych.
Dariusz Krzyżański – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu zadeklarował optymalizację poziomu wody w zbiorniku i jego obniżenie o 0,5 m po zmianie pozwolenia wodnoprawnego wydanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Oznacza to, że od 16 kwietnia do 30 czerwca utrzymywany będzie stały poziom piętrzenia osiągnięty w czasie napełniania zbiornika – 120 m n.p.m. Minister Stanisław Gawłowski zadeklarował przyspieszenie procedury zmiany pozwolenia wodnoprawnego oraz wydanie nowej Instrukcji Gospodarowania Wodą w zbiorniku Jeziorsko.
Oznacza to, że w pozwoleniu wodnoprawnym zostanie podkreślony również nadrzędny cel zbiornika – zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie Warty poniżej zbiornika poprzez redukcję wezbrań powodziowych.
Uczestników spotkania powitała Małgorzata Waszak – Starosta Koniński
Prezentacja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu  nt. gospodarki wodnej na zbiorniku wo
Prezentacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej nt. Skutków oddziaływania zbiornika przeciwpowodziowego Je
Koniec wiosennych podtopień?