O profilaktyce onkologicznej w Starostwie

Popularyzacja wiedzy i zwiększanie świadomości zdrowotnej na temat chorób nowotworowych były celem spotkania pod hasłem „Zdrowa Kobieta, zdrowy Mężczyzna, zdrowa Rodzina”.

Pierwsza powiatowa konferencja promocji zdrowia odbyła się wczoraj (5 listopada) w konińskim Starostwie. Patronat nad wydarzeniem objęli starosta Małgorzata Waszak i prof. Julian Malicki – Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Promocja zdrowia i zdrowego stylu życia to zadania priorytetowe samorządu powiatu konińskiego. W ciągu ostatnich czterech lat powiat zrealizował w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi ponad 40 akcji służących profilaktyce i promocji zdrowia naszych mieszkańców.

Kolejną inicjatywą prozdrowotną, tym razem zachęcającą do korzystania z badań profilaktycznych, była wspólnie zorganizowana przez konińskie Starostwo i Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu – konferencja pn. „Zdrowa Kobieta, zdrowy Mężczyzna, zdrowa Rodzina.” Pierwsza jej edycja skierowana została do samorządowców z powiatu konińskiego, pedagogów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz pracowników służby zdrowia.

O tym jak dbać o swoje zdrowie by zminimalizować wystąpienie nowotworu edukowali uczestników spotkania specjaliści onkolodzy: prof. dr hab. n. med. Piotr Milecki, dr n. med. Agnieszka Dyzmann - Sroka, a także mgr Maciej Trojanowski, kierownik Wielkopolskiego Rejestru Nowotworów.

Patroni honorowi konferencji – starosta koniński, Małgorzata Waszak oraz prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu – zwrócili uwagę na znaczenie profilaktyki i potrzebę realizowania przedsięwzięć wyposażających mieszkańców powiatu w taki poziom wiedzy i umiejętności, które pozwolą nie tylko reagować właściwie
w sytuacjach zagrożenia zdrowia, ale także na co dzień realizować normy wynikające z przyjęcia prozdrowotnego stylu życia.

Informacjami na temat noża cybernetycznego (nowoczesnego, precyzyjnego urządzenia do radioterapii stosowanego do leczenia najtrudniejszych przypadków nowotworów) podzielił się z uczestnikami konferencji prof. dr hab. Piotr Milecki. Na temat wczesnego wykrywania raka piersi mówiła dr Agnieszka Dyzmann - Sroka. Podkreślała, jak ważna jest samokontrola, regularne badania profilaktyczne oraz mammografia po 50 roku życia, które umożliwiają wykrycie choroby w stadium zaawansowania pozwalającym na pełne wyleczenie pacjentek. Główne założenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem przedstawił Maciej Trojanowski, kierownik Wielkopolskiego Rejestru Nowotworów. Dokument ten zawiera wskazówki dotyczące stylu życia człowieka, które minimalizują ryzyko zachorowania na nowotwory. Uczestnicy konferencji mogli się przekonać jak istotną rolę w profilaktyce nowotworowej odgrywają, między innymi: aktywność fizyczna, zdrowa zbilansowana dieta, czy rezygnacja z używek.

Pierwszą powiatową konferencję „Zdrowa Kobieta, zdrowy Mężczyzna, zdrowa Rodzina” zakończył quiz wiedzy o profilaktyce onkologicznej.

Zaproszeni goście mogli nie tylko zdobyć cenne informacje jak należy dbać o własne zdrowie i że warto to czynić, ale również uzyskali odpowiedź na wiele nurtujących pytań.

Zgodnie z zapewnieniami organizatorów – Starostwa Powiatowego w Koninie i Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu – konferencje z cyklu „Zdrowa Kobieta, zdrowy Mężczyzna, zdrowa Rodzina” będą kontynuowane w przyszłości.
Gości powitała Małgorzata Waszak– Starosta Koniński
Od lewej: prof. Julian Malicki – Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu i Małgorzata
Uczestnicy konferencji pn.
Wystąpienie prof. dr hab. n. med. Piotra Mileckiego nt. noża cybernetycznego (nowoczesnego, precyzyj