XX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży w Żychlinie

Dwie młodzieżowe debaty „Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej?” oraz „Nie tylko wybory – jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?”, odbyły się 2 kwietnia 2014 r. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie.

Pierwszy panel dyskusyjny zainicjowali Patrycja Łuczak i Wojciecha Imbiorowicz, natomiast drugi Szymon Błaszczyński wspólnie z Sebastianem Mączką. W obu debatach uczestniczyło ponad 50 uczniów ZSE-U oraz zaproszeni goście: Andrzej NowakWicestarosta Koniński, Marek Waszkowiak – Zastępca Prezydenta Miasta Konina, Sebastian Ławniczak – asystent posła Jacka Kwiatkowskiego, Jacek Matysiak – przedstawiciel Urzędu Gminy w Starym Mieście, Henryk Janasek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, Anna Matczak – Gaj – Dyrektor ZSE-U w Żychlinie, Katarzyna Rejniak — Starszy specjalista ds. funduszy pozabudżetowych i kultury Starostwa Powiatowego w Koninie, Jolanta Knapkiewicz – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Żychlina, Krzysztof Dobrecki – dziennikarz, absolwent prawa, Zbigniew Gajewski – emerytowany nauczyciel historii ZSE-U, Joanna Gadomska – nauczyciel ZSE-U, opiekun Samorządu Uczniowskiego, Piotr Rosiak – nauczyciel ZSEU, Wiesław Kubiak – Przewodniczący Rady Rodziców, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz posłanki XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży z ZSEU.

Efektem dyskusji były wnioski dotyczące form aktywnego uczestnictwa młodzieży w demokracji oraz korzyści wynikających z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Przygotowane przez uczniów panele dyskusyjne okazały się ciekawą lekcją wiedzy o społeczeństwie.

Wyniki rekrutacji poznamy16 kwietnia – dostępne będą listy posłów i posłanek. Konkurencja jest duża, zgłosiło się ponad 1200 uczniów (613 dwuosobowych zespołów), a w sejmowych ławach w „XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży” może zasiąść tylko 460 delegatów, z czego z województwa wielkopolskiego” tylko 42.

Debaty przygotowane zostały w ramach rekrutacji do XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku. Każdego roku młodzież obraduje 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Organizatorem SDiM jest Kancelaria Sejmu RP, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Projekt ma na celu zwiększenie aktywności społecznej młodych ludzi, zmotywowanie uczniów i uczennic do przeprowadzenia debat z udziałem innych uczniów, nauczycieli, dyrekcji i osób ze społeczności lokalnej. Zespoły uczniowskie, które przeprowadzą najciekawsze debaty, zostaną zaproszeni do udziału w XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2014 roku w gmachu Sejmu RP w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznej sesji są „Wybory parlamentarne”.
Prezentacja Patrycji Łuczak i Wojciecha Imbiorowicza
Prezentacja Szymona Błaszczyńskiego i Sebastiana Mączki