Skocz do zawartości

Aktualności 2013

Aktualności

Wystawa "Mówią ludzie roku 1863" w licheńskim muzeum

„Mówią ludzie roku 1863”, to miano wystawy, której oficjalne otwarcie zaplanowano na 3 maja 2013 r.. Od tego dnia wszyscy zainteresowani będą mogli podziwiać zgromadzone w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego zbiory pamiętników, listów, wspomnień oraz innych ocalałych dokumentów, które w trakcie swojego życia zgromadził ks. Józef Jarzębowski. Poprzez nadanie wystawie takiego samego tytułu, jak książki ks. Jarzębowskiego, jej twórcy chcą oddać hołd kapłanowi, gdyż to właśnie dzięki jego historycznej pasji i umiłowaniu Ojczyzny możemy dziś podziwiać powstańcze eksponaty i wracać do wydarzeń z roku 1863.
 
Licheńskie muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego, jest miejscem, które w szczególny sposób przypomina o minionych dziejach Polski. Zgromadzono w nim wiele wspaniałych eksponatów, które są udostępnione do zwiedzania przez cały rok. W 2013 roku, z racji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w licheńskiej placówce zostanie zaprezentowana ekspozycja przygotowana specjalnie z tej okazji. – „Wystawa, którą otworzymy, będzie nosiła tytuł „Mówią ludzie roku 1863”. Tytuł zaczerpnęliśmy od twórcy kolekcji muzeum, tzn. od ks. Józefa Jarzębowskiego, który wydał książkę właśnie o takim tytule. Zastanawiając się, jaką konstrukcję ma mieć ta wystawa, postanowiliśmy, że nie będziemy starali się pokazać jak przebiegało Powstanie, nie będziemy starali się dokonać żadnej oceny czy analizy. To, co na interesuje, to ludzie, którzy byli z Powstaniem związani na różnych płaszczyznach: od dyktatorów, przez żołnierzy, przez kobiety, które wspomagały Powstanie dowożąc broń” - wyjaśniła Irena Wawrzyniak z licheńskiego muzeum.
 
Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym to miejscem, gdzie oprócz wymiaru religijnego dużą wagę przywiązuje się do ważnych wydarzeń związanych z historią naszego kraju. Znajdują się tu pomniki przypominające odwiedzającym sanktuarium pielgrzymom o latach wojen, zaborów czy walki o odzyskanie niepodległości.
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting