Aktualności 2013

Wspólnie dla dobra powiatu

Do udziału w dwudniowych spotkaniach (30-31 stycznia 2013 r.,) poświęconych tworzeniu produktu turystycznego powiatu konińskiego, zapraszają współtwórcy przedsięwzięcia, przedstawiciele gmin: Konin (miasto), Ślesin oraz Kazimierz Biskupi, a także Wydział Promocji i Rozwoju konińskiego Starostwa, Centrum Informacji Turystycznej w Koninie i Oddział PTTK w Koninie.

Ideą pomysłodawców jest powstanie zespołu animującego różnorodne inicjatywy związane ze stworzeniem produktu turystycznego oraz jego dystrybucją we współdziałaniu samorządów, podmiotów gospodarczych, instytucji kultury, organizacji non profit, instytucji kościelnych (parafie, klasztory, bractwa itd.), i innych zainteresowanych osób. W sposób szczególny zespół chce skoncentrować się na ważnych wydarzeniach, tj. 350-lecie fundacji eremu kamedułów w Bieniszewie (2013 r.), 500-lecie fundacji klasztoru bernardynów w Kazimierzu Biskupim (2014), rocznice lokacji miast, urodziny i zgony wybitnych ludzi regionu Konińskiego, a także nawiązać do ważnych wydarzeń będących świadectwem obecności naszego powiatu w dziejach i kulturze Polski i Europy.

Podczas spotkań, które odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kazimierzu Biskupim, o godz. 12.00, prelekcje wygłoszą:
  • Jarosław Lisiecki – dyrektor Biura Stowarzyszenia Gościnna Wielkopolska. Organizacja, którą nadzoruje, była wielokrotnie doceniana i wyróżniana, (m.in. za produkt Turystyczny Roku - Krzywińska Kolej Drezynowa);
  • Andrzej Kuźmiński, jeden z głównych animatorów powstania unikalnego skansenu dekoracji filmowej Soplicowo w Cichowie i innych inicjatyw, wprowadzi słuchaczy w tematykę dobrych praktyk i wzorów godnych do naśladowania;
  • Jerzy Aleksander Split – dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, członek Rady Naukowej Szlaku Piastowskiego, powie o dystrybucji produktów turystycznych na nowych odcinkach tej trasy turystycznej (odcinek Kalisz - Kościelec - Kaliski - Konin - Kazimierz Biskupi - Kościeszki - Kruszwica (wraz z innymi wariantami - np.: Licheń).

Współpartnerzy przedsięwzięcia, tworząc nowy produkt turystyczny, chcą wykorzystać dogodne położenie geograficzno – komunikacyjne oraz szeroką gamę walorów turystycznych powiatu konińskiego. Położony w samym centrum Polski, na skrzyżowaniu krajowych i międzynarodowych szlaków komunikacyjnych (droga 25, szlak Kalisz - Konin - Strzelno z wariantami dojazdowymi do Trzemeszna, Mogilna, Kruszwicy) daje szereg możliwości. Tu również znajdują się ciekawe i unikalne zabytki dziedzictwa kulturowego, a także koncentruje się napływający ruch turystyczny i pielgrzymkowy (Licheń, Bieniszew, Ślesin). Natomiast okoliczne miejscowości posiadają dobre zaplecze noclegowe, sieć restauracji, pubów i inne punkty gastronomiczne.

W najbliższych tygodniach odbędą się kolejne tematyczne spotkania warsztatowe.