Skocz do zawartości

Aktualności 2013

Aktualności

Rajd Śladami Powstania Styczniowego

Rajd Śladami Powstania Styczniowego Dobrosołowo-Bieniszew-Konin upamiętniający 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczął rocznicowe obchody Powstania Styczniowego w Powiecie Konińskim. W zorganizowanej 22 stycznia 2013 r. przez Oddział PTTK w Koninie wyprawie wzięło udział 110 osób.
 
Rajd rozpoczęło się złożeniem kwiatów na mogile powstańczej w Dobrosołowie, gdzie 2 marca 1863 r. miała miejsce jedna zpierwszych bitew Powstania Styczniowego. Kolejnym punktem rajdu było spotkanie w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Dobrosołowie, gdzie piechurzy obejrzeli przygotowane przez kadrę nauczycielską oraz uczniów przedstawienie. Wspólnie wykonali też pieśni patriotyczne.

Marsz przez lasy kazimierskie z Daninowa do Bieniszewa – miejsca zgrupowania oddziałów Kazimierza Mielęckiego i potyczki z 1 marca 1863 – był nie lada wyzwaniem dla niektórych wycieczkowiczów. Najmłodszy z nich – 6 letni Ernest Lewandowski, pokonał trasę dzięki pomocy starszych kolegów. Najstarszy uczestnik wyprawy – 90-letni Jan Kujawa – twierdził natomiast, że dla niego była to przysłowiowa „bułka z masłem”.
 
W leśniczówce, która była kolejnym celem wyprawy, na piechurów czekała ciepła strawa powstańcza, a leśniczy Grzegorz Górecki przygotował ognisko i otworzył dla turystów Izbę Edukacji Leśnej. Podczas ogniska dr Piotr Gołdyn podsumował konkurs krajoznawczy i wręczył ufundowane przez konińskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli nagrody książkowe.
 
Prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie Zbyszek Szczypkowski wręczył złotą odznakę „Turysty Ziemi Konińskiej” Tomaszowi Puszczyńskiemu, a brązową odznakę Kolarskiej Odznaki Turystycznej Wiesławowi Muzykiewiczowi. Szef trasy pieszej, Marek Chlebicki, wręczył upominki od PTTK najmłodszym uczestnikom rajdu.
 
Jednym z ostatnich punktów wycieczki było zwiedzanie klasztoru ojców kamedułów w Bieniszewie, gdzie zgodnie z panującymi zasadami, mogli wejść tylko mężczyźni. Szybki transport do Konina zapewniło MZK w Koninie. Na Wale Tarejwy nastąpiło spotkanie z samorządowcami z miasta i powiatu, delegacją gminy Lądek, radnymi, weteranami i harcerzami. Uczczono pamięć bohaterskiego kapelana o. Maksymiliana Tarejwy. Następnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina Piotr Rybczyński odczytał listę 5 osób straconych w Koninie za udział w powstaniu styczniowym.

Wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie powstańczego marszu, a w szczególności nauczycielom i grupom szkolnym organizatorzy – Klub turystyczny PTTK w Koninie oraz Andrzej Łącki – prezes PTTK w Koninie serdecznie dziękują.
Rajd Śladami Powstania Styczniowego
Rajd Śladami Powstania Styczniowego
Rajd Śladami Powstania Styczniowego
Rajd Śladami Powstania Styczniowego
Rajd Śladami Powstania Styczniowego
Rajd Śladami Powstania Styczniowego
Rajd Śladami Powstania Styczniowego
Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2023 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting