Sukces mieszkańców ślesińskiego DPS - u

Zdzisława Janicka i Paweł Seher zdobyli pierwsze miejsce w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Sztuka osób niepełnosprawnych”. Artyści z Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie najlepsi byli w kategorii „rzeźba kameralna i płaskorzeźba”. Sukces przyniosła im wspólna praca zatytułowana „Rozkwitnąć w tańcu”.

Konkurs organizowany jest przez PFRON w ramach „Programu wsparcia inicjatyw na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych”. Od jedenastu lat popularyzuje osiągnięcia artystyczne mieszkańców domów pomocy społecznej oraz uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy. Dzięki corocznie wydawanemu katalogowi prac laureatów oraz wystawom pokonkursowym upowszechniany jest dorobek artystów biorących udział w konkursie i placówek terapeutycznych, z którymi są związani.

Pracownia plastyczna Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie, prowadzona przez Teresę Byczkowską i Renatę Smycerowicz, uczestniczy w konkursie od wielu lat zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

W tym roku sześcioro naszych niepełnosprawnych artystów odniosło sukces na szczeblu wojewódzkim konkursu. W finale ogólnopolskim doceniono aż czworo z nich. Poza laureatami pierwszego miejsca w technice „rzeźba kameralna i płaskorzeźba” – Zdzisławą Janicką i Pawłem Seher – wśród nagrodzonych finalistów znalazł się Mikołaj Jankowski, którego praca „Piorun i Śliczna” zajęła II miejsce w kategorii „grafika i rysunek”. W kategorii tej Komisja wyróżniła także Kazimierza Popiela za dzieło zatytułowane „Najpiękniejsze chwile”.

Motywem przewodnim wszystkich prac, zgodnie z hasłem tegorocznego konkursu, były „Kwiaty mojego życia”.

Wręczenie nagród laureatom XI edycji konkursu „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” odbędzie się 1 października podczas uroczystej Gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawę nagrodzonych prac można obejrzeć w Dawnym Skarbcu Wielkim Zamku.
I miejsce w kat. rzeźba kameralna i płaskorzeźba zdobyła praca pt. Rozkwitnąć w tańcu - Zdzisławy Ja
II miejsce w kat. grafika i rysunek za pracę
Wyróżnienie w kat. grafika i rysunek przypadło Kazimierzowi Popiele za pracę