Przedszkole marzeń, czyli ośrodek innowacyjno-integracyjny w Starym Mieście, oficjalnie otwarte

Dzieci i rodzice ze Starego Miasta cieszyły się już od początku września, w sobotę 21 września powód do dumy mieli także samorządowcy tej gminy, którzy oficjalnie uruchomili Ośrodek Innowacyjno-Integracyjny. W otwarciu tego wyjątkowego przedszkola wziął udział Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka.

Otwarcie nowoczesnego przedszkola, które popołudniami pełnić ma także rolę świetlicy socjoterapeutycznej, poprzedziła konferencja naukowa „Razem możemy lepiej – tworzymy dobry i przyjazny klimat dla każdej rodziny”. W jej pierwszej części swój głos w dyskusji o polityce rodzinnej i wychowaniu przedszkolnym wnieśli dr Kazimiera Król z Katedry Pedagogiki i Pracy Socjalnej PWSZ w Koninie, Dorota Zawadzka, psycholog dziecięcy, znana z telewizyjnego programu „Super Niania” oraz Sławomir Lorek, zastępca prezydenta Miasta Konina. W drugiej, panelowej części spotkania oprócz Doroty Zawadzkiej swoimi uwagami na temat demografii dzieliła się także starosta koniński Małgorzata Waszak oraz Aleksandra Kowalska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, która mówiła o programie promocji i wspierania rodzin. Po dwugodzinnej dyskusji przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia, gratulacje ze strony gości i podziękowania dla sponsorów, by wreszcie ku uciesze wszystkich oficjalnie otworzyć najnowocześniejsze w naszym regionie przedszkole.

Ten dwukondygnacyjny budynek jest wyposażony w pięć sal dydaktycznych, kuchnie, sale rehabilitacyjno-środowiskową, pomieszczenia administracyjne i sanitariaty. Dostępność do pomieszczeń parteru zapewnia pochylnia. Konstrukcja budynku i zastosowane materiały mają wpływ na zwiększenie izolacyjności budynku i jego energooszczędność. Zastosowanie technologii proekologicznych pozwala na funkcjonowanie placówki w sposób minimalizujący ewentualne zanieczyszczenia powstające podczas naturalnej eksploatacji budynku (ogrzewania, wytwarzania zanieczyszczeń kanalizacyjnych). W obiekcie zastosowano wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych. Nowoczesna bryła obiektu, kolorowa elewacja oraz oryginalna stolarka okienna tworzą niezwykłe połączenie funkcjonalności ze znakomitym wyglądem. W centralnym punkcie budynku umiejscowiono ogród zimowy – przeszklone pomieszczenie do uprawy roślin. Na piętrze znajdują się sale zabaw stylizowane na komnaty zamkowe. Zagospodarowano także teren wokół budynku poprzez budowę placu zabaw, dróg wewnętrznych, zieleni towarzyszącej i ścieżki edukacyjnej pn. „Baśniowy las wita was”.

Całość inwestycji kosztowała 3 960 000 zł, w tym dofinansowanie z PFRON 180 tys. zł.